FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żwirki drewniane do kociej kuwety
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 12 Maj 2014, 13:17   Żwirki drewniane do kociej kuwety

Każdy z nas ma własne preferencje co do żwirku dla kota. Ja najbardziej lubię te, które można wyrzucać bezpośrednio do toalety. Tak na prawdę na rynku takich żwirków jest nie wiele, a ceny ich są średnio wysokie, w zależności gdzie taki żwirek kupimy i w jakiej pojemności. Żwirki, które można wyrzucać do toalety to przede wszystkich żwirki drewniane. Mamy do wyboru żwirki zbrylające, bądź też niezbrylające, jak też o teksturze kołeczków lub bardziej przypominające ściółkę. Osobiście wolę żwirki zbrylające (bo łatwiej jest wybrać z kuwety bryłkę i wyrzucić do toalety) oraz o drobnej teksturze ściółkowej (kołeczki podczas kociego kopania są bardzo głośne). Wadą drewnianych żwirków jest ich nieznaczne roznoszenie się po za kuwetę. I tutaj ujemna strona kołeczków jest taka, że jak drewniany kołeczek wyląduje poza kuwetę a my na niego nadepniemy, nawet w kapciach, to jest to bardzo nieprzyjemne uczucie. W poniższych postach zamieszczę opis żwirków drewnianych które stosowałam. Może wy polecicie jakieś inne, rewelacyjne żwirki? :)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 12 Maj 2014, 14:17   

Przez klika lat używałam żwirku zbrylającego Certech Pinio Kruszon. Występuje on w opakowaniach po 5l lub 10l oraz 35 litrów. Opakowanie 5l starcza na jedno napełnienie krytej kuwety. Cena 5l to około 18 zł, a 10l to około 31 zł.
Super Pinio zbrylający kruszon to całkowicie naturalne, zbrylające podłoże w postaci kruszonu przeznaczone dla zwierząt domowych. Produkowane jest z czystego drewna iglastego z dodatkiem naturalnych substancji klejących. Wyjątkowo lekkie, bezpyłowe, posiada wysoką wchłanialność płynów i zapachów. Charakterystyczna postać kruszonu oraz zdolność zbrylania pozwala w prosty i wygodny sposób utrzymać czystość i higienę w każdej kuwecie i klatce.
Zalety:
- produkt naturalny
- zbrylający
- doskonale pochłaniający zapachy
- łatwo usuwalny
- może być usuwany droga sanitarną
- ulega biodegradacji.
Produkowany jest z czystego drewna iglastego z dodatkiem naturalnych substancji klejących.

Sposób użycia:
- napełnić kuwetę lub klatkę ok. 5 cm warstwą
- zużyty granulat w postaci bryłki wyjąć przy pomocy łopatki
- bryłkę można wyrzucić do śmietnika lub toalety
- dopełnić świeżym granulatem taką ilość, jaka została zużyta.

Niestety cena jego wzrosła i postanowiłam poszukać innego tańszego zamiennika.

pinio-kruszon.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 40,18 KB

zwir_kruszon2.jpg
Plik ściągnięto 466 raz(y) 124,04 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 12 Maj 2014, 14:37   

Kolejny żwirek drewniany zbrylający, który mnie zadowolił to Cat's Best EcoPlus. Szczególnie polecam wersję sprzedawaną na rynek niemiecki, która wydaje mi się jakościowo lepsza od tych dostępnych w polskich sklepach stacjonarnych.. Ja dla siebie zamawiam go ze sklepu internetowego. Cat's Best Eco Plus występuje o pojemnościach 10l, 20l i 40 litrów. Cena za 10l to około 25 zł, a za 40l około 45 zł.
Cat's Best Eco Plus to wyjątkowo chłonny, zbrylający się żwirek dla kota z naturalnych włókien roślinnych, ulegający w 100% biodegradacji. Można go usunąć w toalecie, jest do 3 razy wydajniejszy w porównaniu do innych żwirków, gdyż wilgoć magazynowana jest w naturalnych roślinnych systemach zbiorczych. Dlatego żwirek Cat's Best EcoPlus jest bardziej wydajny i ekonomiczny niż inne żwirki.
Zalety żwirku Cat's Best EcoPlus:
- Wysoka chłonność zapachów
- Naturalny zapach - bez sztucznych dodatków, wiąże wszystkie nieprzyjemne zapachy
- W 100 % naturalny, ulegający biodegradacji
- Żwirek Cat's Best EcoPlus jest jedynym żwirkiem, który ulega biodegradacji, można go po prostu wysypać do kosza z odpadami biologicznymi lub usunąć w toalecie.
- Wykonany w 100 % z włókien roślinnych
- Do produkcji żwirku Cat's Best EcoPlus używane są roślinne włókna pozyskiwane ze ścinanych jodeł i świerków, proces ten służy utrzymaniu zdrowych i naturalnych lasów.
- 3 x bardziej wydajny niż inne żwirki
- Wchłaniając wilgoć, zwiększa swoją objętość nawet do 700%
- Łatwy w transporcie
- Można go usuwać w toalecie
- Cat's Best EcoPlus podobnie jak papier toaletowy produkowany jest z naturalnych włókien roślinnych, dlatego rozpuszcza się w wodzie i żadne jego resztki nie pozostają w rurach. Należy jednak pamiętać o tym, aby spłukać go wystarczającą ilością wody w toalecie.
- Wyjątkowo delikatny dla kocich łapek
- Nie przykleja się do nich i tym samym nie roznosi się w mieszkaniu.
Co do ostatniej pozycji zalet, to nie ma tak cudownie. Niestety, ten żwirek roznosi się po mieszkaniu na kocich łapkach, trudno mi ocenić czy bardzo się roznosi, czy mniej. Myślę, że to zależy od długości futra kota i wielkości jego łapek. Mój kot rosyjski trochę wynosi tego żwirku poza kuwetę, ale wystarczy odpowiednia wycieraczka przed kuwetą aby opanować żwirek :)

catsbestoekoplus.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 880 raz(y) 16,98 KB

catsbestoekoplus1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 897 raz(y) 34,22 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 13 Maj 2014, 08:00   

Poprzednio opisane przeze mnie żwirki odpowiadają mi. A teraz opiszę żwirek który w ogóle nie spełnił moich oczekiwań. Dostałam go w prezencie na szkoleniu, więc o tyle dobrze, że nie zmarnowałam na niego pieniędzy.
Ekologiczny Żwirek dla zwierząt BEN jest żwirkiem niezbrylającym. Producent zaleca aby kuwetę wypełniać nim w niewielkiej ilości - tylko zakryć dno i po skorzystaniu przez kota, całość wyrzucić i nasypać świeżego żwirku. Łatwo się domyślić, że tak postępując żwirek szybko wychodzi :)
Żwirek dostępny jest w opakowaniach po 10l (kartonik), 30l (wiaderko), 120 l (pojemnik), 800l (pojemnik).
Żwirek jest dostępny w dwóch rozmiarach:
S - dla kociąt (kołeczki wielkości 0,5-1 cm)
L- dla dorosłych kotów (kołeczki wielkości 2-2,5 cm).
Ponieważ jest to żwirek niezbrylający się, to po użyciu przez kota, rozpada się uniemożliwiając pozbycie się go łopatką z kuwety. Żwirek staje się sypki, miałki. Przez takie użytkowanie żwirku, u mnie przy jednym kocie opakowanie 10l wystarczyło tylko na 15 dni. Cena rynkowa takiego opakowania to około 20 zł.

A oto co producent napisał o swoim produkcie - Ekologiczny i naturalny żwirek BEN:
BEN jest produktem w 100% naturalnym, bez dodatków chemicznych.
BEN - przeznaczony jest dla kotów, królików, myszy i innych gryzoni oraz ptaków
BEN - lekki, antyalergiczny, w pełni biodegradowalny, można go kompostować lub usunąć w toalecie
BEN - doskonale wiąże nieprzyjemne zapachy i absorbuje wilgoć
BEN - pachnie świeżo ściętym drzewem
BEN - duża wydajność powoduje powstawanie mniejszej ilości odpadów niż w przypadku typowych żwirków mineralnych
SKŁAD: drewno drzew iglastych 100%

BEN1.jpg
Plik ściągnięto 84 raz(y) 21,67 KB

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 19 Maj 2014, 20:34   żwirki

Ja osobiście również używam drewna, próbowałam benonitu i sylikonu,ale nie zdały egzaminu, o ile rozbrylające żwirki mają duże kawałki i mniej się roznoszą to są mniej wydajne i bardziej "upierdliwe" moje doświadczenia są takie ,że żwirki najlepiej zamawiać ze sklepów internetowych, bo w sklepach sieciowych są sporo droższe, Cat Best można kupić 10-12l ( 12l to opakowanie promocyjne) w sklepie internetowym nawet za 25zł a w sklepach stacjonarnych 8l kosztuje nawet 29 zł żwirki drewniane mają dwie podstawowe zalety- są naturalne i można je wyrzucać do toalety :)

Autor Wiadomość
Zircon 

Imię mojego kota: Kika
Moje Koty za TM: Funia
Wysłany: 13 Październik 2014, 12:02   

Jestem po zakupie 2KG ww. Super Pinio Kruszon i niestety pyli on jak jasny skurczybyk. Po wymianie żwirku miałem tego dziadostwa pełno w nosie, a co dopiero kot w krytej kuwecie. Nie wiem skąd te info, że Pinio jest niepylący, ale to jedno wielkie kłamstwo. Nie polecam. Następnym Razem Spróbuje Cat's Best Eco Plus, a do tego czasu kot musi jakoś się przemęczyć z tym dziadostwem. :-x

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 13 Październik 2014, 12:08   

Niestety większość producentów żwirków zachwala swoje produkty jak niepylące, a w rzeczywistości jednak każdy żwirek pyli. Niektóre pylą mniej, np. tylko przy wypełnianiu kuwety. Jeszcze nie udało mi się kupić żwirku który by w ogóle nie pylił i był żwirkiem zbrylającym :(

Odpowiedz do tematu