FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pielęgnacja kocich zębów
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 3 Grudzień 2013, 11:28   Pielęgnacja kocich zębów

Każdy z nas wie jak ważna jest higiena zębów. Koty również wymagają aby dbać o ich zęby. Podstawową właściwej higieny ustnej jest sucha karma, dzięki niej poprzez chrupanie kocie zęby stają się czyste. Czasami jednak zdarza się, że dochodzi do osadzania się kamienia nazębnego. Przyczyn jest wiele, może to być np. wadliwy zgryz (tak miał mój kot Leon), często występuje u kotów ze skróconą twarzoczaszką np. persów, egzotyków, brytyjczyków. Inną przyczyną może być niewłaściwy skład śliny powodujący niewłaściwy rozkład składników pokarmowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby czyszczenie kotu zębów za pomocą szczoteczki lub specjalnej nakładki na palec. Przyznam się, że ja jakoś nie potrafię być systematyczna w codziennym czyszczeniu (lub przynajmniej 3 razy w tygodniu) i kot również nie chce ze mną współpracować. Kilka lat temu byłam ze swoim kotem Leonem u znanej w Warszawie stomatolog Pani Kasi Jodkowskiej i powiedziała mi o preparacie z alg, który wpływa na składniki zawarte w ślinie powodując, że kamień nazębny się nie tworzy. Dodatkowo preparat ten jest naturalny, zakwasza mocz co jest wskazane u kastrowanych kocurów. Przyznam się, że przez dwa lata (do śmierci Leona - umarł, bo miał wadę serca) stosowałam ten preparat z bardzo dobrym skutkiem, po tym środku Leon nie miał już nigdy zapalenia dziąseł ani kamienia na zębach.
Ten preparat to PlaqueOff. Jest on dość drogi, ale daje się go tak malutko, że starcza na około pół roku. Oczywiście przed zakupem możecie skonsultować decyzję z Waszym lekarzem weterynarii, ja ze swojej strony go polecam.
A oto kilka informacji ze strony producenta:
"Substancją czynną w PlaqueOff® Animal jest naturalna substancja roślinna, którą dodaje się do psiej lub kociej karmy. Podczas trawienia uwalniane są składniki, które powodują, że ślina zyskuje właściwości naruszające kamień nazębny w taki sposób, że nie daje on oparcia nowym złogom.
PlaqueOff® Animal zawiera naturalną substancję roślinną Algae D1070™ uzyskaną z algi morskiej. Nie zawiera dodatku cukru, konserwantów, ani barwników. Alga ma bogate własności odżywcze, zawiera ponadto 12 ważnych witamin i 13 minerałów oraz pierwiastków śladowych, a ponadto jest bogaty w naturalny jod. Regularne dodawanie PlaqueOff® Animal do karmy przyczynia się do zdrowia jamy ustnej.".
Jako ciekawostkę napiszę, że ten preparat najpierw był wypróbowany na ludziach w Szwecji, a później trafił do stosowania dla zwierząt.

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
  Wysłany: 18 Styczeń 2014, 11:58   

Niestety z kamieniem jest tak, że większość kotów ma z tym problem przynajmniej o tyle pocieszyła mnie moja Weterynarz. O ile koty które rozgryzają mają do dyspozycji dużo karm na kamień w formie wymyślnych kratek lub dużych kulek, to gorzej jest z kotami, które nie rozgryzają- nie chrupią tylko miażdżą. Do takich należy moja kotka, co podobno też nie jest rzadkością. Preparat PlqueOff bardzo nam pomógł, już po miesiącu stosowania! dziąsła wyglądają lepiej, a kamień po podwarzeniu odpadł, był miękki i porowaty. Oczywiście będziemy stosować dalej ten preparat i polecamy wszystkim z problemem kamienia u kotów. Cena w zależności o dystrybutora to ok. 60-70zł
Nie jest to dużo patrząc na rezultaty.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 5 Sierpień 2014, 12:15   

Znalazłam w internecie bardzo czytelny szkic przedstawiający kocie zęby, zamieszczam go poniżej. Po zapoznaniu się z nim możemy wziąć się za liczenie ząbków u naszych kotków ;)

zeby.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1041 raz(y) 35,84 KB

Odpowiedz do tematu