FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obcinanie pazurków kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 12 Marzec 2014, 14:41   Obcinanie pazurków kota

Wolno biegającym kotom w naturze nie należy obcinać pazurów. Koty same zdzierają sobie pazury drapiąc o korę drzew, podczas wspinania się na drzewa, czy też polowania. Jeżeli nasze koty są niewychodzące, bądź też mało przebywają poza domem należy pamiętać o przycinaniu im pazurków. My naszemu kotu Alfredowi przycinamy pazurki średnio raz w miesiącu lub według potrzeby. Nasz kot od małego był nauczony obcinania pazurków i nie stanowi to dla nas ani dla niego jakiegoś problemu czy stresu. najważniejsze jest wyczucie nastroju kota (co mój mąż wyczuwa rewelacyjnie i to on przycina Alfredowi pazurki), a następnie do dzieła: rachu ciachu i po sprawie :) Tendencję do przerastania mają przede wszystkim przednie pazurki i to te tak na prawdę należy kontrolować, oczywiście nie zapominając o kciukach. Nie przycięte pazury mogą zakrzywiać się i wrastać w poduszeczki łap, co jest bardzo bolesne dla zwierzaka, również zakrzywione pazurki zaczepiają się o dywany, zasłony, czy pościel co może utrudnić odczepienie pazurka lub też jego naderwanie.

Podczas przycinania pazurów należy uważać, aby nie uszkodzić miazgi twórczej pazura. Jest to żywa różowa tkanka, widoczna wewnątrz pazurka, obcinamy tylko tą przezroczystą część pazurka. Lepiej przyciąć mniej pazurka a częściej niż za dużo jednorazowo. Uszkodzenie tkanki jest bolesne dla kota i powoduje obfite krwawienie, dlatego przed obcinaniem należy dokładnie obejrzeć pazur, aby zlokalizować miejsce, do którego możemy bezpiecznie przyciąć pazurek. Jeśli niechcący uszkodzimy miazgę pazura, trzeba zatamować krwawienie, uciskając pazurek przez kilka minut tamponem z waty.
Do obcinania kocich pazurków należy używać obcinaczek (cążek) przeznaczonych do tego celu. Takie obcinaczki dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Obcinaczki występują w różnych rozmiarach, mniejsze dla kociąt i większe dla dorosłych kotów.

Najlepiej pierwsze obcinanie pazurów przeprowadzić w obecności weterynarza. Lekarz weterynarii jasno pokarze jak przeprowadzić zabieg szybko i bezboleśnie. Nas też obcinania pazurków u Leonka (naszego pierwszego kotka) uczył weterynarz. Teraz mój mąż jest w tym perfekcjonistom, zanim kotek się zorientuje to już jest po przycięciu pazurków.

Oczywiście korzystanie z drapaka nie zwalnia nas z obcinania kotu pazurków i odwrotnie, obcinanie pazurków to nie to co skrobanie na drapaku. Każdy kot musi mieć swój drapak do zrywania łusek ze swoich pazurków ;)

pazurki.jpg
Plik ściągnięto 5836 raz(y) 46,83 KB

Odpowiedz do tematu