FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kocie uszy
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 5 Grudzień 2013, 08:28   Kocie uszy

Zdrowe kocie uszy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Kiedy byłam z Alfredem (wiek 3 miesiące) u weterynarza i zapytałam o jego lekko brudne uszka, to lekarka powiedziała, że koty rosyjskie niebieskie mają tendencję do zwiększonej wydzieliny w uszach i jeśli zacznę mu czyścić uszka to uszy będą produkować więcej wydzieliny i tak w kółko. Zgodnie z zaleceniami nie czyściłam Alfredowi uszu i po miesiącu brudek z uszu zniknął i teraz Alfredek ma czyściutkie uszka. Myślę, że można czasami przetrzeć wacikiem małżowinę uszną, ale co do kanałów usznych to jednak bym nie ingerowała preparatami.
Jeśli wydzielina znajdująca się w małżowinie usznej ma nietypowy wygląd i nieprzyjemny zapach, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, może to być np. zakażenie świerzbowcem usznym.
Do czyszczenia uszu nie wolno używać wody ani preparatów na bazie alkoholu, do tych celów są specjalne oleiste preparaty np. Oftal, Vetriderm Otex , Oticlar , Clorexyderm Oto lub ewentualnie oliwka dla dzieci, która rozpuszcza nagromadzoną w uszach woskowinę.
Czyszczenie uszu zaczynamy od małżowiny usznej. Najpierw czyścimy zewnętrzny kanał słuchowy przy użyciu bawełnianego wacika nasączonego preparatem , następnie delikatnie pociągamy małżowinę uszną i aplikujemy porcję preparatu do najniższej części kanału słuchowego (przeważnie kilka kropel), po czym masujemy okolice ucha aby pomóc preparatowi dostać się głębiej. Aby mieć lepszy dostęp do środkowych części narządu słuchu ostrożnie odwijamy małżowinę uszną do tyłu.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 28 Luty 2014, 10:22   

W magazynie "Kocie Sprawy" nr 12-01/134-135 grudzień 2013 - styczeń 2014 przeczytałam wywiad z lek. wet. Ewą Narkiewicz o chorobach uszu u kotów. Z tego artykułu dowiedziałam się o kilku ciekawostkach związanych z kocimi uszami. Chcę się z wami podzielić tymi nowinkami.
Kot potrafi z odległości metra rozróżnić dwa źródła dźwięku oddalone od siebie o 7,5 cm. Człowiek w takiej sytuacji usłyszałby tylko jeden wspólny dźwięk dochodzący z danego kierunku.
Kot ma 36 mięśni odpowiedzialnych za ruch ucha, człowiek tylko 6. Kot może obracać uchem we wszystkich kierunkach, przy czym jedno ucho jest niezależne od drugiego.
Kocia orientacja w terenie mieści się w mózgu, ale koty wyczuwają również pole magnetyczne. Kot ma znakomitą pamięć terytorialną: powierzchnię około 15 kilometrów kwadratowych zna ze szczegółami. Ma też swoistą echolokację, znajomość miejsca za pomocą odbijanych fal dźwiękowych dzięki którym jest w stanie stworzyć sobie soniczną mapę swojego terenu. Kot słyszy, gdzie idzie i "widzi uszami" jakby miał sonar.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 10:52   

Poniżej zamieszczam szkic kociego ucha znaleziony w internecie :)

ucho.JPG
Plik ściągnięto 1582 raz(y) 41,5 KB

Odpowiedz do tematu