FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kocie oczy
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 5 Grudzień 2013, 09:42   Kocie oczy

Kocie oczy posiadają trzecią powiekę (błonę migawkową), która chroni oko przed pyłem i większymi ciałami obcymi, a także zapewnia gałce ocznej stałe nawilżenie. Zazwyczaj ta błona jest schowana w kąciku oka, czasami można ją zauważyć gdy kot jest śpiący lub zmęczony. Widoczna przez cały czas błona migawkowa oznacza, że z kotem coś się dzieje, jest osłabiony lub chory. Wypadnięcie trzeciej powieki jest typowym objawem zapalenia spojówek, chorób zakaźnych i inwazji robaków. Kiedy u kota na stałe jest widoczna trzecia powieka to konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
Zapalenie spojówek może obejmować tylko jedno oko, wtedy wywołane jest to najczęściej przez ciało obce np. kurz, podrażnienie trawą. Na zapalenie spojówek podatne są przede wszystkim rasy o krótkich nosach takie jak persy, egzotyki, których szeroko rozstawione oczy nie mogą być całkowicie chronione przez powieki. Krótki nosek powoduje zwiększony wyciek śluzu przez kanaliki łzowe, co dodatkowo podrażnia oczy. Obustronne zapalenie spojówek występuje często w następstwie infekcji wirusowej np. koci katar. Zapalenie spojówek można rozpoznać przez zaczerwienione i opuchnięte spojówki, łzawiące, zaropiałe lub posklejane oczy, wysunięta trzecia powieka i wrażliwe na światło oczy. Należy szybko podjąć leczenie, gdyż przewlekłe zapalenie spojówek może uszkodzić rogówkę i ograniczyć widzenie.
U kotów rosyjski niebieskich nie ma większych problemów z higieną oczu, nie ma konieczności ich przemywania. Oczy kotów o płaskich pyszczkach silnie łzawią powodując tworzenie się brązowych zabrudzeń pod oczami i u takich kotów konieczna jest codzienna toaleta kocich oczu. Zabrudzenia można usunąć przemywając gazikiem nasączonym specjalnym preparatem np. Optex, solą fizjologiczną. Dobrze sprawdza się przegotowana woda, ja swojemu Leonowi przemywałam oczka wacikiem nasączonym ciepłą wodą przegotowaną (bardzo to lubił). W sklepach zoologicznych i lecznicach można kupić preparaty do usuwania zażółceń z okolic oczu, ale stosując je trzeba uważać żeby nie dostały się do oka bo mogą spowodować podrażnienie.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 23 Maj 2014, 14:46   

W internecie znalazłam bardzo czytelny szkic kociego oka. Warto popatrzeć nie tylko w śliczne oczy naszych kotów, ale dobrze jest wiedzieć jaka jest ich budowa :)

oko.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 922 raz(y) 55,24 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 5 Sierpień 2014, 12:20   

Dziś umieszczam rysunek, na którym przedstawione jest pole widzenia kota w porównaniu z psem i człowiekiem. Co o tym myślicie?! Teraz już możecie być pewni, że nic i nikt przed waszym kotkiem się nie ukryje :-D

polewidzenia.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1509 raz(y) 51,89 KB

Odpowiedz do tematu