FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana diety u kotów starszych
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 9 Grudzień 2013, 10:16   Zmiana diety u kotów starszych

Wiek około siedmiu lat życia kota to czas na zmianę diety, aby zapobiec dolegliwościom, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. Potrzeby kotów dojrzałych zależne są od stylu życia jaki prowadzą. Należy ograniczyć ilość białka w karmie, ponieważ zbyt nadmiar białka w diecie powoduje nadwagę przez odkładanie się tłuszczu w organizmie kota. Należy zwiększyć ilość witaminy E i C. L-Karnityny, selenu, beta-karotenu oraz kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Wymienione składniki odżywcze zwalczają wolne rodniki zapobiegając starzeniu się komórek.
Rozpatrując karmę dla kotów starszych (7+) i seniorów (10+) należy brać pod uwagę tryb życia kota oraz schorzenia w podeszłym wieku. Pokarm musi być łatwy do pobrania dla kota z problemami dziąseł i zębów, o dużej atrakcyjności zapachowo-smakowej, gdyż starsze koty bywają niejadkami oraz mają słabszy zmysł powonienia i smaku. Taka dieta powinna uwzględniać znacznie zmniejszoną zawartość białka i kalorii, co zapobiega otyłości i chorobom nerek, oraz mniejszą ilość sodu i fosforu, co chroni serce i nerki. Należy zwiększyć w pokarmie ilość włókna pokarmowego regulującego perystaltykę jelit, więcej chondroityny i glukozaminy korzystnie wpływających na stawy i skórę a także pęcherz moczowy. Ważne też są substancje zwiększające diurezę, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dróg moczowych i krążenia.
Przykładem karmy dla kotów w wieku 7+ jest karma Royal Canin Sterilised +7, która zawiera L-karnitynę, która pozwala zachować prawidłową wagę, bez ryzyka utraty masy mięśniowej.
Osobiście nie mam żadnego doświadczenia z opieką nad kotami dojrzałymi i starszymi, bo jeszcze nie doczekałam się takiego wieku u moich kotów. Wiadomości umieszczone w moich postach są informacjami teoretycznymi, mam nadzieję, że forumowicze posiadający doświadczenie w tym temacie chętnie podzielą się swoimi informacjami i uwagami :)

Odpowiedz do tematu