FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sucha karma dla kotów syjamskich i rosyjskich niebieskich
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 3 Marzec 2014, 09:10   Sucha karma dla kotów syjamskich i rosyjskich niebieskich

Kiedy przeszłam z moim rocznym kotkiem rosyjskim Alfredem na karmę Royal Canin Young Male, zauważyłam, że kocurek zamiast gryźć karmę (jak było przy RC Kitten) zaczął ją łykać. Połykanie karmy w całości powodowało u kota wymioty z całymi krokiecikami. Przeczytałam na stronie Royal Canin, że dla kotów syjamskich opracowano specjalne duże krokiety, aby koty jedzące łapczywie zmuszone były je gryźć. Krokiety zostały tak stworzone aby wąskie pyszczki kotów syjamskich miały łatwe pobieranie pokarmu, a zarazem krokiet jest na tyle duży, że kot syjamski musi go rozgryźć siekaczami. Producent napisał, że tę karmę również można stosować dla kotów rosyjskich niebieskich, gdyż i koty rosyjskie niebieskie i koty syjamskie, mają podobną budowę szczęki, oraz podobną umięśnioną sylwetkę. Po przeczytaniu wielu opinii o tej karmie zdecydowałam się na jej kupno. Alfredowi od razu przypasowała nowa karma i rzeczywiście od pierwszego krokietu usłyszałam chrupanie, a w misce pojawiły się rozgryzione chrupki. Alfred mniej łapczywie je większe krokiety, takie było też założenie producenta i jak na razie wymiotów brak. Alfred jest kastratem więc postanowiłam zostać przy karmieniu go nadal karmą RC Young Male ale łącznie z z RC Siamese. Po tygodniu obserwacji zważę ilość zjadanej karmy przez Alfreda i opisze wam czy to połączenie odpowiada Alfredkowi :)
Poniżej podaję opis karmy wraz ze zdjęciem.

Royal Canin Siamese Adult to karma opracowana specjalnie na potrzeby kota syjamskiego, wspomaga spalanie tłuszczu przy zachowaniu masy mięśniowej, cylindryczny kształt krokiecików został opracowany specjalnie dla kotów syjamskich, które chwytają zębami jak szczypcami pożywienie. Dzięki temu koty syjamskie łatwiej mogą chwytać pożywienie swoimi siekaczami. Wielkość i tekstura krokietów zachęcają do powolnego żucia.

Kot syjamski - gracja i temperament. Kot syjamski charakteryzuje się smukłą, umięśnioną i pięknie uformowaną sylwetką. Za tajemniczą maską ukrywa się pełen temperamentu i jednocześnie wyjątkowo wierny kot, który chętnie się bawi, jest niezwykle wesoły i przyjazny.

Zadania karmy Royal Canin Siamese Adult:
- Zachowanie szczupłej sylwetki: kot syjamski charaketeryzuje się szczupłą, smukłą i dobrze umięśnioną sylwetką bez wyraźnie zarysowanej tkanki tłuszczowej
- Wspieranie trawienia: problemy z trawieniem i zębami u kotów syjamskich są najczęstszymi powodami wizyt u weterynarza
- Nietypowa szczęka: ze względu na wąską szczękę kot syjamski chwyta pożywienie zębami - siekaczami przy szeroko otwartej mordce

Royal Canin Siamese Adult to karma sucha, która została opracowana specjalnie na potrzeby kota syjamskiego (od 12. miesiąca życia):
- Zachowanie szczupłej, muskularnej sylwetki: duża zawartość wysokowartościowych białek i dodatek L-karnityny wspomaga spalanie tłuszczu i pomaga w zachowaniu smukłej, umięśnionej sylwetki u kota syjamskiego
- Bezpieczne trawienie: FOS (fruktooligosacharydy) i MOS (mannooligosacharydy) oraz synergiczna mieszanka przeciwutleniaczy (luteiny, tauryny, witaminy E, witaminy C) zapewniają zdrowe trawienie
- Zdrowa skóra i piękna sierść: kwasy tłuszczowe, kwas linolowy i aminokwasy, oraz cynk, biotyna i witaminy wzmaniają funkcje ochronne skóry i wydobywają naturalne piękno i głęboki kolor sierści
- Optymalna ochrona dzięki L-lizynie: drogi oddechowe kotów są często narażone na działanie herpeswirusów. Dodatek L-lizyny do pożywienia zmiejsza ryzyko przenoszenia wirusów, a co za tym idzie ryzyko występowania chorób powodowanych przez te wirusy

Skład:
sproszkowane białko drobiowe, ryż, kukurydza, tłuszcz zwierzęcy, gluten kukurydziany, lignoceluloza, zwierzęce białko (hydrolizowane), izolat białka roślinnego*, pulpa buraczana, składniki mineralne, L-lizyna, olej sojowy, olej rybny, łuski i nasiona psyllium, jajko w proszku, fruktooligosacharydy, tauryna, olej ogórecznikowy, polifenole (z winogron i zielonej herbaty), hydrolizat ze skorupiaków (źródło glukozaminy), ekstrakt z aksamitki (bogaty w luteinę), hydrolizat z chrząstki (źródło chondroityny)
*L.I.P.: wyselekcjonowane, lekkostrawne białka o wysokiej wartości

Dodatki:
Vitamin A (26.500 j.m./kg), Vitamin D3 (700 j.m./kg), żelazo(38 mg/kg), jod (3,8 mg/kg), miedź (5 mg/kg), mangan (49 mg/kg), cynk (148 mg/kg), selen (0,08 mg/kg), L-karnityna (50 mg/kg).

siamese 1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 855 raz(y) 11,03 KB

siamese 2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 855 raz(y) 16,82 KB

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 5 Marzec 2014, 15:11   

dziś zamówiłam małą paczuszkę na próbę, zobaczymy czy moja kochana wybredotka zechce powąchać te smakołyki ;) :-D

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 5 Marzec 2014, 15:23   

Mam nadzieję, że Saga nie tylko powącha nową karmę, ale i zje ze smakiem wszyściutko na raz :) Mój Alfredek teraz tylko te granulki chce jeść - nawet ulubione puszki przegryza chrupkami ;)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 12 Marzec 2014, 11:11   

Już od 11 dni mój kot Alfredek jest na tej karmie (RC Siamese) i jak na razie karma spisuje się świetnie :) Kocurek chrupie nową karmę aż łepek mu podskakuje. Z każdym dniem Alfred co raz bardziej rozgryza krokiety przed pogryzieniem. Gdy z kuchni dochodzi "łupanie orzechów" to wiadomo: Alfred wcina chrupki! Ponieważ krokiety są duże, kot zmuszony jest je rozgryźć a nie połknąć co u Alfreda wpłynęło pozytywnie na jego wymioty. Wcześniej jak jadł drobniejsze chrupki to łykał je, a później zdarzało mu się całymi chrupkami zwymiotować. Przy tej karmie wymioty ustąpiły. Niestety kupa ma nadal intensywny "zapach" choć kształt jest prawidłowy. Myślę, że u mojego kota tak już musi być, że Alfredek musi nas codziennie podtruć :) Zauważyłam, że po nowej karmie kotek trochę się zaokrąglił, mam nadzieję, że jest to chwilowe w wyniku zmiany karmy. Za tydzień zważę ilość zjadanej prze Alfreda karmy i wtedy podejmę decyzję, czy kontrolować ilość karmy w misce. Teraz kotek ma karmę bez ograniczeń. Ciekawe jest to, że Alfred przy zmianie karmy na nową nie przestrzega zasady trzech dni łączenia starej karmy z nową. Już od pierwszego dnia akceptuje nową karmę buntując się przeciw starej. Od razu przechodzi na nowe chrupki a starych nie chce ruszyć jakby były okropne i nigdy by ich nie jadł. Nawet lekkie przegłodzenie kota nie pomaga. Podsumowując swoją wypowiedź, jak chcesz usłyszeć "łupanie orzechów" kup tę karmę dla swojego kota xD

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 14 Marzec 2014, 10:47   

Dziś postanowiłam zważyć ilość podawanej karmy dla Alfredka. Według producenta mój kot powinien dostawać 55-60 gramów chrupek dziennie. Dziś rano nasypałam Alfredkowi dzienną porcję karmy, czyli 60 gramów i po czterech godzinach jego miska wygląda tak - zdjęcie. Ciekawe jak mój kotek ma wytrzymać do jutra na takiej ilości karmy? Po ilości zjedzonej karmy widać jak bardzo ona smakuje mojemu Alfredkowi :) Ciekawe czy jak wrócę z pracy to Alfredek z głodu zje te wszystkie okruszki rozsypane wokół miski?

miska Alfredka.jpg
Plik ściągnięto 110 raz(y) 1,95 MB

Autor Wiadomość
Michał 

Imię mojego kota: Alfred Vel Czubek
Moje Koty za TM: Leon vel Gamoś
Wysłany: 14 Marzec 2014, 12:13   

Aneta napisał/a:
Ciekawe jak mój kotek ma wytrzymać do jutra na takiej ilości karmy

raczej będzie ciężko teraz jest już tylko połowa tego co na zdjęciu, a jest dzień, więc poszedł spać, jak wstanie to trzeba będzie coś przekąsić - chyba dieta go czeka :)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 14 Marzec 2014, 12:27   

Ojejku jejku :( Mój biedny głodny kocurek daleko ode mnie! Ja w pracy, a cierpiący koteczek w domu. Takie są skutki bardzo smakowitej karmy. Producent nie przewidział, że kot może zjeść całą dzienną porcję do południa. Współczuję mojemu mężowi, który został sam na sam w mieszkaniu razem ze strasznie głodnym kotkiem :-D Od jutra Alfredek będzie dostawał po dwa krokieciki co godzinę przez cały dzień.

Odpowiedz do tematu