FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mleko dla kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 8 Kwiecień 2015, 12:09   Mleko dla kota

Temat czy podawać mleko kotu tu czy nie to temat rzeka. Ile właścicieli kotów tyle opinii. Niestety w naszym społeczeństwie panuje mit, że każdy kotek powinien pić mleczko. Niestety to nie jest prawda. Mleko krowie znacznie się różni swoim składem i zawartością laktozy od mleka kociego i wcale nie jest takie rewelacyjne dla naszego kota. Wiele kotów jest uczulonych na laktozę zawartą w mleku co objawia się biegunką osmotyczną prowadzącą do osłabienia i odwodnienia organizmu a nawet śmierci. Więc zanim podasz swojemu kotu mleko to zastanów się czy warto ryzykować i czy tak na prawdę twojemu kotu to mleko jest aż tak niezbędne?!
Myślę, że nie ma sensu kupować kotu mleka przeznaczonego dla kotów, bo niestety koty mają w swojej naturze to że szybko się przyzwyczajają do dobrego i może dojść do sytuacji, że nasz kot przestanie pić wodę bo będzie czekał tylko na swoje mleczko pełne słodkości i chemii. Moja sąsiadka kiedyś tak przyzwyczaiła swoją kotkę pić śmietany tylko jednego producenta, że kotka przestała pić wodę a sąsiadka ganiała po całym osiedlu szukając tej konkretnej śmietany :)

Kiedy nasz kot ma nietolerancję laktozy to trzeba uważać nie tylko na mleko ale i na inne produkty, w których występuje ukryta laktoza, takich jak:
- chleb i inne wyroby piekarskie
- zbożowe mieszanki śniadaniowe
- puree ziemniaczane typu instant i zupy w proszku i napoje śniadaniowe instant
- margaryna
- mielonki mięsne (poza koszernymi)
- sosy sałatkowe
- cukierki i inne przekąski
- mieszanki do przygotowania naleśników, biszkoptów i ciast
- suplementy żywności w proszku.
Oczywiście powyższe produkty bardziej dotyczą ludzi niż kotów, mam nadzieję że nikt z was świadomie tymi produktami nie karmi swoich kotów. ;)

Na zakończenie przyznam się wam, że niestety ja tez czasami się złamię i moim kotom dam odrobinę mleka. Moje koty nie są uczulone na laktozę i uwielbiają mleko, ale dostają je w wyjątkowych sytuacjach jako nagrodę w ilości dwóch łyżek stołowych raz na miesiąc albo i rzadziej. No chyba, że dobiorą się do szklanki z mlekiem mojego męża, wtedy niestety jest częściej :-D

Odpowiedz do tematu