FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koty wybredne
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 21 Luty 2014, 15:40   Koty wybredne

Ostatnio dostałam na skrzynkę emailową test z firmy Royal Canin o smakowitości karmy. Z testem związany był bardzo ciekawy artykuł dotyczący smakowitości karmy i opisujący zachowania kotów wybrednych. Postanowiłam w skrócie przybliżyć to zagadnienie na forum, bardzo zachęcam do odwiedzenia strony Royal Canin i do przeczytania całego artykułu.

To w jaki sposób żywione były koty w przeszłości, ma ogromny wpływ na kształtowanie preferencji pokarmowych. Już w życiu płodowym, w ostatnich dniach ciąży, rozwija się i uaktywnia u kotów system rozpoznawania smaku.
Podczas laktacji, skład mleka matki uzależniony jest od jej diety, co wpływa na preferencje kociąt.
Odsadzanie to bardzo ważny moment, w którym kot po raz pierwszy zjada stały pokarm. Jedząc pierwszy raz stały pokarm, kocię wybiera to co je jego matka, nawet jeżeli jest to pożywienie nietypowe dla kotów.
Doświadczenia pokarmowe mają wpływ na rozwój strategii selekcji pokarmu, która dzieli się na:
- neofilia - chęć jedzenia pokarmu, z którym kot nie miał wcześniej kontaktu lub, z którym nie miał kontaktu od dłuższego czasu. Wpływ nowej karmy połączony jest z czasowym przejadaniem się.
- neofobia (przeciwieństwo neofilii), polega na unikaniu nowej karmy. Im bardziej regularna dieta tym silniejsza neofobia. U kotów zanika po trzech dniach zapoznawania z karmą.
- awersja - unikanie konkretnego pokarmu przez kota ze względu na złe skojarzenia. Jeżeli zapach czy sama karma kojarzy się kotu z przyjemnymi doznaniami to kot zje ją ponownie. Jeżeli natomiast karma, jej zapach kojarzy się kotu z nieprzyjemnymi sytuacjami np. hospitalizacja czy zatrucie pokarmowe to kot będzie takiej karmy unikać. U kotów, awersja pojawia się bardzo szybko. Już jeden posiłek może doprowadzić do odmówienia pokarmu. Taka awersja może utrzymywać się przez 40 dni lub dłużej.
- selekcja anty-apostatyczna - zachowanie występujące u kotów polujących. Kot wybiera ofiary najpopularniejsze w danym środowisku (selekcja apostatyczna) lub najmniej popularne (selekcja anty-apostatyczna).

U kotów zmysł smaku jest najmniej rozwinięty. Przy wyborze pokarmu kot kieruje się:
- teksturą
- zapachem
- poziomem białka.
Koty preferują pokarm w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, odpowiada to temperaturze ofiar złapanych na wolności :)

Koty chwytają suchą karmę na trzy różne sposoby:
- chwytanie wargami, a następnie siekaczami (bez udziału języka)
- chwytanie górną powierzchnią języka
- chwytanie dolną powierzchnią języka np. persy, albo mój kot Leonek (egzotyk).

Koty są bardzo wrażliwe na smak gorzki. Natomiast bardzo słabo reagują na smak słodki. Mocny, kwaśny smak jest bardzo atrakcyjny dla kotów.

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 5 Marzec 2014, 15:16   co zrobić z wybrednym kotem....

Witam wszystkich może bardziej doświadczeni hodowcy wypowiedzą się co zrobić z wybrednym kotem, jak zachęcić do jedzenia jak:
a) suche jest bee- mała miseczka taka jak na budyń leży ok. 3-4 dni
b) puszki są degustowane w ilości 20-30g= 1/3 puszki 80 g
c) mięso jest degustowane według nastroju kotki
d)śmietanka, żółtko, twarożek nawet nie powąchamy, bo przecież jakoś dziwnie to wygląda- znakiem tego trzeba omijać z daleka.
Próbowałam zmniejszyć porcje w początkowej fazie pomogło,ale na krótką mete.
Dodam,że głodzenie nie wchodzi w grę, bo moja kotka potrafi z własnej nieprzymuszonej woli potrafi nie jeść 2 dni, bo jedzonko jest bee.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 8 Kwiecień 2015, 09:50   

Koty - zwierzęta mięsożerne są bardziej neofilikami, niż neofobikami, ale w sytuacji stresowej neofobia jest częściej obserwowana.
Często ludzie karmią koty wątróbką. Niestety koty uwielbiają wątróbkę i szybko się do niej przyzwyczajają nie chcąc jeść nic innego. Zagrożenia wynikające z monodiety wątrobowej (neofobia) to:
- hiperwitaminoza witaminy A, objawiająca się deformacją spondylozą kręgów szyjnych u kotów,
- wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyc.

Aby zapobiec neofobii należy:
- powoli wprowadzać nowe składniki diety przez 7 - 10 dni, mieszając nowy pokarm z poprzednim,
- zapoznać kota ze smakiem nowej karmy: podawać doustnie małe kawałki; dodawać sos do wody; smarować przednie łapy pokarmem wilgotnym.

Odpowiedz do tematu