FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzienna ilość pokarmu dla kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 11 Grudzień 2013, 09:09   Dzienna ilość pokarmu dla kota

W przypadku karm gotowych, producent na opakowaniu podaje przybliżoną ilość porcji dla kota zależnie od jego wagi. Należy pamiętać, że przeważnie te wartości są zawyżone, więc jeśli kot nie zjada całej dziennej porcji jedzenia to nie należy się tym martwić. Koty są indywidualistami i różnią się między sobą pod względem zapotrzebowania na pokarm. Ważne aby nie przekarmiać kota. Zapotrzebowanie na pokarm zależne jest również od pory roku. Trzeba obserwować swojego kota, czy zjada całą porcję mokrej karmy, czy też nie, wtedy należy zmniejszyć porcje, gdyż mokra karma nie może pozostawać długo w misce ze względu na rozwój bakterii.
Dla dorosłego kota za wystarczającą ilość pokarmu uważa się 150 - 250 g jedzenia dziennie. W okresie wzrostu, ciąży, karmienia małych lub w przypadku kocurów – krycia zapotrzebowanie na jedzenie się zwiększa.
Mój kot Leon (kot egzotyczny - dorosły) przy wadze 4,5 kg zjadał dziennie 120 g wołowiny i 15 g suchej karmy podzielone na dwa posiłki: rano i wieczorem. Natomiast Alfred przy wadze 4 kg (kot rosyjski niebieski – wiek 8 m-cy) ma całodzienny dostęp do suchej karmy i zjada tyle pokarmu ile zaleca producent na opakowaniu.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 27 Maj 2014, 09:59   

Ostatnio wyczytałam, że kot swobodnie biegający ważący około 3,5 kg potrzebuje zjeść dziennie od 10 do 12 myszy. Teraz rozumiem skąd sformułowanie "łowny kot" :)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 18 Czerwiec 2014, 14:23   

Ostatnio wyczytałam, że 1 mysz ma ok. 30-40 Kcal.
Znalazłam też bardzo fajny wzór do wyliczenia prawidłowej dziennej ilości pokarmu, którą kot powinien dostać w stosunku do swojej masy ciała.

Dzienna ilość pokarmu = (30 x masa ciała kota) + 70
(w Kcal)

Dla przykładu mój Alfred waży 4,5 kg to powinien zjeść 205 Kcal.

250 Kcal = (30 x 4,5) + 70

Oczywiście mój kocurek ma odmienne zdanie i uważa, że jemu należy się znacznie więcej jedzenia, a ten wzór to jest głupi wymysł człowieka ;)

Odpowiedz do tematu