FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rodowód kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 20 Grudzień 2013, 11:38   Rodowód kota

Rodowód jest jedynym dokumentem potwierdzającym pochodzenie kota, w przypadku kota rasowego określa jego rasę. Rodowód dla kota jest jak dowód osobisty, to świadectwo urodzenia. Rodowody są wystawiane przez stowarzyszenie hodowców, do jakiego należy dana hodowla rasy.
Rodowód kota to dokument, który:
- gwarantuje przynależność kota do konkretnej rasy, kot z rodowodem będzie miał określony, odpowiadający wzorcowi wygląd, oraz będzie posiadał oczekiwane cechy charakteru danej rasy, np. kot rosyjski niebieski będzie energiczny przez długie lata, będzie wspinał się na wysokie płaszczyzny, a kot egzotyczny lub pers będzie kanapowym pieszczochem poruszającym się bardziej w parterze :)
- daje pewność, że kot był prawidłowo pielęgnowany i karmiony, że dzięki przebywaniu z kotką, rodzeństwem oraz dzięki zabawom z hodowcą nauczył się prawidłowych zachowań oraz czystości, np. na pewno będzie umiał załatwiać swoje potrzeby w kuwecie.
- potwierdza dobry stan zdrowia kota, kotek został odrobaczony, zaszczepiony, a rodzice przebadani pod kątem chorób, daje nam to pewność, co do przyszłego stanu zdrowia kota.

Dokument zwany rodowodem to kartka papieru formatu A4, na której najważniejszym elementem jest drzewo genealogiczne kota sięgające do piątego pokolenia wstecz. Każdy przodek podpisany jest swoim pełnym imieniem oraz kodem EMS, czyli oznaczeniem rasy, pręgowania i koloru umaszczenia.
Rodowód poświadcza, że nasz kot ma konkretnych przodków - na tej podstawie hodowcy podejmują decyzję o krzyżowaniu konkretnych kotów mając na względzie ich pokrewieństwo. Posiadając wiedzę o charakterze i wyglądzie przodków kotów, można z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć, jakie cechy może przejawiać ich potomstwo.

Oczywiście, jak wszędzie, i w rodowodach zdarzają się błędy lub przekłamania. Czasem hodowca źle określi kolor lub pręgowanie kota. Takich problemów nie mają hodowcy kotów tych ras, u których pula dopuszczalnych kolorów jest niewielka, lub składa się z jednego koloru - jak na przykład u kotów rosyjskich niebieskich. W wypadku wątpliwości, hodowca na każdej wystawie kotów ma możliwość odpłatnego ustalenia koloru kota przez sędziego felinologicznego.

Myślę, że każdy z nas też chciałby mieć taki rodowód z drzewem genealogicznym i znać imiona swoich przodków :)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 29 Grudzień 2013, 22:28   

W tym miejscu chcę przedstawić kilka informacji z rodowodu mojego kota Alfreda. Imię hodowlane kota to Alfred Kociarnia*PL
1) mama - SAGA Minora*PL z Kociarnia*PL,
dziadkowie: Batuel Ojos Del Salado*PL oraz Wanja Rosa Glauca, CZ
pradziadkowie: Magnus Blue Gray*PL i Deni Szafirek*PL
oraz Dundee Rosa Glauca, CZ i Rihanna Rosa Glauca, CZ
2) tata - OBI-BLU Niebieska Perła*PL,
dziadkowie: Bacardy Mazoji Arka*LT oraz Aida Felicyty Cats*PL
pradziadkowie: Opiom De La Mer De Kara, DM i Zoluschka Zydrasis Sirijus*LT
oraz A*Flashpaw's Behave Yourself, DM i Jasmine Maskotka Carów*PL

Oczywiście we wszystkich pokoleniach kolor kotów: RUS

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 29 Grudzień 2013, 22:53   

A teraz przedstawiam informację z rodowodu mojego kota Leona, który w hodowli miał nadane imię Unikat z Kocińca*PL. Leon miał umaszczenie czarno-białe bikolor dlatego podaję oznaczenia kolorów pozostałych kotów.
Kolor Leona z rodowodu EXO ns 03 (dziedziczenie: var) co należy tłumaczyć:
egzotyk, ns - czarny dymny, 03 - Bikolor,
1) mama - LAGUNA z Kocińca*PL EXO ns 03
dziadkowie: Frydek z Kocińca*PL EXO n 03 oraz Laura Kika-Charme*PL EXO ns var cpc
pradziadkowie: Hammet Tsx Av Fagervoll, DM EXO d 03 22 var i Melody Mruczysław*PL, DM PER f 03
oraz Agram Opium Gizmo Omen*PL EXO ns 24 62 var i Wiktoria Kika-Charme*PL PER a
2) tata - AMOR z Etiuda PER d 03,
dziadkowie: Smile z Kocińca*PL EXO d 03 (d 03 24) var i Drobinka Etiuda*PL EXO d 24 var
pradziadkowie: Frydek z Kocińca*PL EXO n 03 var i Mary Lady Bijou*CZ PER f 03 24
oraz Shogun Etiuda*PL EXO d 03 24 var i Gwiazdeczka Panda*PL PR e 03

Jak czyta się ten rodowód to od numerków opisujących kolor kota można dostać zawrotu głowy ;) W kolejnym poście przybliżę niektóre z tych numerów.

Oczywiście we wszystkich pokoleniach kolor kotów: RUS

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 31 Grudzień 2013, 11:08   

Oto kilka informacji - ciekawostek ze świata kotów perskich i egzotycznych. Mój ukochany kocurek Leon był kotem egzotycznym dlatego też chcę się z Wami podzielić informacjami związanymi z odmianą barwną tej rasy :)

System kodyfikacji do oznaczania odmian barwnych kotów perskich (per) i egzotycznych (exo):
n - czarny
a - niebieski
b - czekoladowy
c - lila
d - rudy
e - kremowy
f - szylkret
g - szylkret niebieski
h - szylkret czekoladowy
j - szylkret lila
s - srebrzysty
w - biały
y - złocisty
x - kolor nie uznany

01 - Van
02 - Arlekin
03 - Bikolor
11 - Shaded
12 - Shell (Chinchilla)
21 - Aguti (nieokreślony)
22 - pręgowanie
23 - rysunek tygrysi
24 - nakrapianie
33 - Pointed (colourpoint)

Kolory oczu:
61 - niebieskie
62 - pomarańczowe
63 - różnie zabarwione
64 - zielone

Koty Van (01) i Arlekin (02) mogą mieć oczy: niebieskie (61), pomarańczowe (62) lub różne (63).
Koty bicolour (03) zawsze mają oczy pomarańczowe.
Mój kot Leon miał umaszczenie bikolor (03) i miał śliczne pomarańczowe oczka, takie bursztynowe. Serdecznie zapraszam do jego galerii, tym oczom nikt nie potrafił się oprzeć :)

Struktura zabarwienia włosa:
1. tipping z zabarwieniem 1/8 długości np. "n12"
2. tipping z zabarwieniem 1/3 długości np. "n11"
3. tipping z zabarwieniem 2/3 długości np. "ns" i takie zabarwienie miało futerko mojego Leonka ;)
4. ticking - włos poprzecznie prążkowany np. "n22".

Dokładny opis umaszczenia Leonka - dymny "ns":
Kolor sierści z tak zwanym tippingiem, co znaczy, że włos jest dwojako zabarwiony: u nasady srebrzystobiały, kontrastowo przechodzący w czarny.Stosunek długości zabarwienia wynosi 2/3 włosa ciemnego i 1/3 włosa jasnego. Kontrast powinien być szczególnie wyraźny na czole i na łapach. Podszerstek srebrzysty. Kryza wokół szyi i pędzelki w uszach srebrzystobiałe. Leonkowi często przycinałam pędzelki w uszach bo jak były za długi to go łaskotały i drapał się łapką :) Kot dymny jest kotem kontrastu barw, co wyraźnie widać gdy jest w ruchu. Lusterko nosa i poduszeczki łap czarne lub seal (ciemnobrązowe).

Powyższe informacje pochodzą z książki "Koty perskie i egzotyczne" Wojciech-Albert Kurkowski, oraz z własnych obserwacji Leonka :) Osoby, które mają koty europejskie (dachowce), na podstawie powyższych informacji mogą pobawić się w określenie literowo numeryczne swojego pupila - powodzenia!

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 7 Styczeń 2014, 13:40   Rodowód

Należy zwrócić uwagę na to,że każdy rodowód wydany przez związek Felinologiczny posiada znak wodny, hologram, posiada podpis osoby uprawnionej do wystawienia rodowodu przeważnie Prezesa Związku. W razie wątpliwości możemy sprawdzić wzór rodowodu na stronie internetowej związku , w którym zarejestrowana jest hodowla. Tak wyglądają obecnie rodowody w Polskim Związku Felinologicznym (PZF)
https://www.pzf.pl/pl?start=6

Odpowiedz do tematu