FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kot w Biblii
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 31 Grudzień 2013, 12:07   Kot w Biblii

Kot stał się symbolem Maryi, ponieważ uważany był za najczystsze ze wszystkich stworzeń na ziemi. W języku religijnym czystość oznacza wstrzemięźliwość seksualną i dziewictwo, dlatego Maryię-dziewicę przedstawia się pod postacią "najczystszego" kota. Ten symbol dziewictwa widoczny jest zwłaszcza na obrazach przedstawiających sceny Bożego Narodzenia i Madonnę z Dzieciątkiem.
Późnośredniowieczna symbolika była nieprzychylna kotom dopatrując się personifikacji zła lub Złego. W scenie zwiastowania kot zazwyczaj przedstawiany jest we śnie, co miałoby oznaczać, że w tak doniosłym momencie nawet Zło zasypia i nie śmie wpływać na decyzję Maryi wypowiadającej fiat - "Niech mi się stanie".

Również w apokryfach wspomina się kota. Ewangelia Pseudomateusza, która powstała prawdopodobnie ok. VIII/IX w. opowiada, że podczas ucieczki do Egiptu Jezusowi, Maryi i Józefowi towarzyszyły lwy i pantery. W cyklu Jesus-Indien-story można przeczytać, jak Jezus udał się do pewnej wsi i zobaczył małego, głodnego, bezdomnego kotka. Podniósł go, przytulił do piersi, nakarmił i napoił. Potem oddał pod opiekę jednej ze swoich uczennic, wdowie o imieniu Lorenza.

kot zwiastowanie.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 27,36 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 7 Sierpień 2014, 13:11   

Pisząc o kocie w Biblii warto poruszyć temat stosunku Kościoła do kotów, który był szczególnie wrogi w okresie od XIII do XVII wieku grożąc w niektórych częściach Europy, całkowitą ich zagładą. 13 czerwca 1233r. papież Grzegorz IX wydał bullę "Vox in Rama", w której koty (a przede wszystkim czarne) określił mianem Szatana. Przez kolejne 300 lat torturowano i zabijano miliony kotów oraz ich właścicieli (kobiety) oskarżając ich o uprawianie czarów.
Poza Europą Zachodnią, koty w tym czasie były lepiej traktowane. Zarówno cerkiew prawosławna jak i tradycja islamska miały przyjazny stosunek do kotów. W 1280r władca Egiptu i Syrii - sułtan Bajbars, ufundował w Kairze pierwszy na świecie przytułek dla bezdomnych kotów.

Autor Wiadomość
krsmrg 

Wysłany: 16 Luty 2015, 11:03   

Nie wiedziałem, że koty występowały w biblii..

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 16 Luty 2015, 11:18   

Koty od zawsze są albo z nami albo obok nas. Dzięki ich użyteczności ale i tajemniczości, koty ukazywane są w sztuce, malarstwie, kulturze, literaturze i w podaniach ludowych. :-)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 30 Marzec 2015, 11:07   

W jednym z numerów magazynu "Kocie Sprawy" nr 02/124 luty 2013r. na str. 11 znalazłam fragment artykułu:
"W datowanej na ok. 100 rok "Ewangelii Wyzwolenia", która została odnaleziona w jednym z tybetańskich klasztorów, znajduje się bardzo ciekawy fragment ukazujący postawę Jezusa wobec kotów i innych zwierząt: "W jednej z wiosek znalazł Jezus bezdomnego kota, który cierpiał z głodu i pragnienia. Dał mu picie i jedzenie, a kot okazał mu swą wdzięczność. Przechodzący ludzie dziwili się mówiąc - ten mąż troszczy się o zwierzęta. Czy to są twoi bracia i siostry, że tak je kochasz? Jezus zaś odrzekł: Zaprawdę są to wasi bracia i siostry z wielkiego Bożego gospodarstwa, którzy mają ten sam dech życia wiecznego."

Odpowiedz do tematu