FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Dziecię kot" Beatrix Beck
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 17 Grudzień 2014, 14:58   "Dziecię kot" Beatrix Beck

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2007 r.
Liczba stron: 130

Zabawna i intrygująca opowieść o doświadczonej przez życie starszej pani, która nieoczekiwanie dostaje w testamencie kotkę. Początkowo nie jest zachwycona, ale z czasem coraz bardziej przywiązuje się do zwierzątka. Kotka jest jak dziecko - psotna, ale kochana. Krok po kroku podbija serce swojej opiekunki, która obdarza koteczkę niemal matczyną miłością. Pewnego dnia kobieta odkrywa, że jej pupilka potrafi mówić... Dziecko Kot, to wzruszająca, baśniowa historia o samotności i tęsknocie.

Na odwrocie książki jest napisane:
Pełna uroku książeczka Béatrix Beck ma już ponad 30 milionów przyjaciół na świecie!
Skąd takie powodzenie opowiastki o niezwykłej przyjaźni emerytowanej nauczycielki z kotką? Może stąd, że realność francuskiej wsi zostaje pięknie połączona z magią sytuacji?
Bo przecież w scenerii małych domków, ogrodów, cichej prowincji i niełatwego życia pojawia się nagle mówiąca kotka, ofiarowana bohaterce przez osobę uważaną za czarownicę. Zwierzątko zachowuje się jak dziecko, a jego "mama" zostaje obarczona różnymi, zupełnie niespodziewanymi obowiązkami.
Jak sobie poradzi w takiej sytuacji?
Ta historyjka, napisana z wdziękiem i lekkością, łączy w sobie miłość do Natury i cudowności świata, poezję i humor, powagę i prawdę o życiu ludzi, którym potrzeba zawsze lekarstwa na samotność.

Według mnie nie jest to książka lekka. Czyta się ją przyjemnie, ale wymaga też od czytelnika zatrzymania się i zastanowienia. Bardzo podobały mi się opisy zachowań dziecka - kota. Od razu widać, że książkę pisała osoba która doskonale zna zachowania i osobowość kotów. Poniżej kilka cytatów z książki.

str. 21
"Dla Zuli [kotki] moje stopy to magnesy, sunie za nimi wszędzie..."
"Ta kotka to moherowy motek popychany wiatrem."

str. 28
"Kiedy otwieram któreś drzwi - od ulicy, od ogrodu, od szafy czy od spiżarni - ona [kotka] uznaje, że otwieram je przed nią, i wskakuje za nie."

str. 111
"Zula zasiada przed kominkiem, układa wspaniale ogon wokół siebie, jak dama ze starego portretu swoje boa. Przeciąga się. Zakrywa ogonem oko i już jest jednookim piratem. Jej brwi, długie jak rzęsy, i jej wąsy przypominają pokryte szronem gałązki."

str. 113
"Moja kotka odprawia święto wiosny, sikając w kretowiska."

Dziecię Kot.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 501 raz(y) 23,29 KB

Odpowiedz do tematu