FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Co jest, kocie? ..." Małgorzata Biegańska-Hendryk
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 11 Maj 2016, 14:25   "Co jest, kocie? ..." Małgorzata Biegańska-Hendryk

Pełny tytuł książki: "Co jest, kocie? Wszystko co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota!"

Wydawnictwo: Samo Sedno, Warszawa 2015r.
Liczba stron: 248.

Wydawca tak opisuje tę książkę:
"Masz kota na punkcie kota? Pragniesz lepiej poznać kocią naturę? Dzielisz dom ze zwierzakiem, którego reakcji nie rozumiesz lub który zachowuje się w sposób niemożliwy do zaakceptowania przez domowników?

Nie kupuj kota w worku! Ten poradnik omawia kocie zwyczaje, potrzeby i reakcje oraz przybliża informacje dotyczące opieki nad kotem, m.in. zasady właściwego żywienia, pielęgnacji i organizacji przestrzeni. Dzięki książce dowiesz się również, jak wybrnąć z kłopotów w kocio-ludzkim domu, zarówno w sytuacjach codziennych, takich jak korzystanie z kuwety czy wizyta u weterynarza, jak i nietypowych, np. przeprowadzka, narodziny dziecka czy wyjazd.

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno?
- wskazuje przyczyny kocich zachowań i wyjaśnia ich związek ze zdrowiem pupila
- pokazuje, kiedy problem ma źródło w kociej naturze, a kiedy jest wynikiem działania i reakcji opiekuna
- podpowiada, jak interpretować kocią mowę oraz rozumieć sygnały zapachowe, wzrokowe i dźwiękowe wysyłane przez kota
- zawiera praktyczne wskazówki i rozwiązania najczęstszych problemów behawioralnych, np. brudzenie w domu, konflikty między kotami, niszczenie mebli, kocia agresja czy lenistwo"

Oraz kilka słów o autorce:

"Małgorzata Biegańska-Hendryk – technik weterynarii, kocia behawiorystka. Wieloletnia wolontariuszka Fundacji Kocie Życie, prowadząca dom tymczasowy i przydomowy szpital dla kotów bezdomnych, propagatorka idei powszechnej sterylizacji zwierząt. Swoją wiedzą dzieli się na szkoleniach z behawioryzmu i pierwszej pomocy dla zwierząt. Prywatnie szczęśliwa opiekunka czterech kotów."

Książka podzielona na rozdziały:
1. Czy wiesz, z kim mieszkasz?
2. Koci rozwój, jego etapy i specyfika
3. Z kotem pod jednym dachem
4. Kocia komunikacja, czyli jak rozmawiać z kotem
5. Nowe sytuacje w kocim świecie – jak sobie radzić?
6. Zachowanie i zdrowie – nierozłączne elementy
7. Katalog najczęstszych problemów behawioralnych
8. Kocie problemy wywołane przez ludzi

cojestkocie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 449 raz(y) 180,87 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 11 Maj 2016, 14:52   

Książka w sposób prosty przybliża zachowania kotów. Na mnie nie zrobiła wielkiego wrażenia, ponieważ iż kilka książek z tej tematyki przeczytałam i uczestniczyłam w szkoleniach i wiele poruszonych problemów jest dla mnie bardzo oczywiste.
Uważam, że bardzo dobrze że pojawiają się poradniki polskich autorów o opiece nad kotami i o behawioryzmie kotów. Wiele zagranicznych pozycji książkowych odbiega realiami od naszych warunków domowych, dlatego wielki ukłon w kierunku autorki Pani Małgorzaty.
Jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat zachowań kotów, a jeszcze nic nie czytaliście lub niewiele to polecam tą książkę :)

Poniżej kilka cytatów z książki w celu zachęcenia do czytania oraz jako ciekawostki ;)

str. 42
"Kolejność aktywacji zmysłów u kociąt:
od urodzenia - węch, odczuwanie ciepła i zimna, początki zmysłu równowagi
od 8. do 14. dnia - wzrok (kocurki otwierają oczy nieco później niż kotki)
od 9. do 17. dnia - słuch - pod koniec okresu aktywacji połączony z pojawieniem się lęku w reakcji na niespodziewane dźwięki
od 14. do 21. dnia - gryzienie - wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych (ich obecność to zapowiedź początku przyjmowania przez kociaka pokarmu stałego)."

str. 86-87 Kuwety
""W literaturze i wśród kociarzy od lat funkcjonuje stwierdzenie, że kuwet w domu powinno być 'tyle, ile kotów, plus jeden'. Jest jednak nieco inaczej. Zacytowane zdanie trafiło do ludzkiej świadomości w wyniku błedu w przekazywaniu informacji. Okazuje się bowiem, że nie chodzi o liczbę kotów w sensie sztuk zwierząt, ale raczej o liczbę kocich grup żyjących pod jednym dachem. Jeśli więc masz w domu cztery koty, z których trzy bardzo się lubią, a jeden jest samotnikiem, nie musisz stawiać pięciu kuwet, lecz trzy. To powinno w zupełności wystarczyć ... - zgodnie z zasadą 'jedna grupa plus jeden'."

str. 127 Sygnały dźwiękowe
"Zakres wokalny kotów wykracza daleko poza skalę słyszalną dla człowieka. Sklasyfikowano ok. 100 dźwięków wydawanych przez te zwierzęta - zaledwie ok. 30 proc. z nich jest odbieranych przez ludzki aparat słuchu. Reszta pozostaje w spektrum zbyt wysokich częstotliwości, abyś mógł zareagować.
Ludzie znajdujący kociaka lub opiekujący się kotem, który nie miał dotąd regularnej styczności z człowiekiem, często opowiadają o dziwnych zachowaniach polegających na 'otwieraniu pyszczka, z którego nie wydobywa się żaden dźwięk'. Zazwyczaj nie świadczy to o chorobie ani dysfunkcji, lecz jedynie o tym, że kot posługuje się dźwiękami niesłyszalnymi dla ludzi."

str. 130 Kocie głosy
"Obecnie literatura wyróżnia następujące kocie odgłosy: miauczenie, miauknięcie pojedyncze, chrząkanie, jęczenie, świergot, trel, warknięcie, syczenie, plucie, pomruk, pisk, wrzask, skrzek, krzyk ofensywny i defensywny."

str. 140 :)
"Gdy kot wchodzi na kolana, obwąchuje twarz i odwraca się do ciebie tyłem - ludzie uważają to za niesympatyczne, ale w języku kota omawiany sygnał oznacza: 'Ufam ci, możesz mnie powąchać, żebyś dobrze zapamiętał, że to ja'. Nie karz zwierzaka, lecz delikatnie go pogłaszcz i zestaw z kolan, jeśli bardzo ci przeszkadza."

Odpowiedz do tematu