FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyprawka dla kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 6 Grudzień 2013, 08:06   Wyprawka dla kota

Oczekiwanie na kota to jedna z najpiękniejszych chwil. Czekając na naszego pupila, rozmyślamy jaki kotek będzie, jaki będzie miał charakter, jakie akcesoria kupić, które wybrać. Na rynku jest tyle cudownych przedmiotów przeznaczonych dla kotów, że aż trudno się zdecydować. Ja skoncentruję się na opisaniu minimum na początek, aby kotek czuł się dobrze u nas.
1) Transporter – bezpieczna klatka do podróży. Kupując transporter trzeba liczyć się z wielkością kota w wieku dorosłym. Dobrze aby taki transporter był przestronny choć nie za duży, gdyż wtedy będzie niewygodny do noszenia. Ja jestem zwolenniczką plastikowych transporterów ze względu na dużą ich wytrzymałość i stabilność. Trzeba pamiętać aby transporter miał metalowe drzwiczki bo są one wytrzymalsze od plastikowych, oraz żeby otwory wentylacyjne były po bokach a nie od góry, wtedy deszcz czy śnieg nie będą padać do środka klatki. Koszyki wiklinowe są mało trwałe a wystająca wiklina może poranić kotka. Również torby materiałowe nie są komfortowe dla kota, gdyż podłoga w nich nie jest stabilna, a siateczka wentylacyjna nie jest wystarczająco wytrzymała. W transporterku powinien znaleźć się materacyk lub kocyk, który ogrzeje kotka w chłodniejsze dni. Podróż stanowi dla kota silny stres, dlatego należy pamiętać o zapasowym posłaniu oraz papierowych ręcznikach.
2) Dwie miseczki – jedna na pokarm a druga na wodę. Osobiście preferuję miski porcelanowe gdyż łatwo je utrzymać w czystości, mokry pokarm lub woda nie absorbują zapachu plastiku lub metalu i łatwo je wyparzyć wrzącą wodą.
3) Kuweta – wystarczająco duża i głęboka wraz z łopatką. Ja polecam plastikową kuwetę krytą, zapachy nie wydostają się na mieszkanie, a wybór jest tak duży że każdy coś dla siebie znajdzie, ciekawe są kuwety narożne, ładnie komponują się w rogu mieszkania.
4) Żwirek – jak kuweta to i żwirek. Jestem przeciwniczką zapachowych żwirków, stawiam na naturę i polecam naturalne żwirki drewniane, które można usuwać do toalety. Takie żwirki są trochę droższe od bentonitowego ale za to łatwo się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z domu :)
5) Drapak – każdy kot musi ostrzyć pazurki, dzięki temu pozbywa się starych łusek na pazurkach. Kupując drapak i ucząc kota z niego korzystać chronimy nasze meble i sprawiamy kotu wielką przyjemność. Mój Alfred uwielbia drapać drapaki (obecnie ma trzy – 2 przymocowane do ściany i jeden poziomy), codziennie zaraz po przebudzeniu gna do drapaka aby rozprostować kości.
6) Zabawki – wybór ogromny, należy zwrócić uwagę czy są one trwałe i co jakiś czas trzeba dokładnie je obejrzeć czy nie są uszkodzone przez kota podczas zabawy. Lepiej pozbyć się uszkodzonej zabawki wcześniej niż później zastanawiać się czy kotek nie zjadł jakiejś części. Do wyboru są liczne myszki, piłeczki, wędki i laserki. Szczególnie polecam wędki, gdyż taka zabawka wymusza wspólną zabawę właściciela i kota, chociaż myszki są też fajne, można kota nauczyć aportowania i wtedy właściciel leniuchuje w fotelu a kotek biega za myszką i z myszką. Moje oba koty Leon i Alfred bardzo szybko nauczyły się aportować.
7) Legowisko – legowisko powinno znajdować się w ciepłym, spokojnym miejscu, bez przeciągów gdzie kot będzie czuł się bezpiecznie. Tak na prawdę koty są indywidualistami i same wybierają sobie miejsce na legowisko. U mnie za legowisko służy transporterek, w dzień Alfred śpi w nim. W nocy za legowisko mojemu kotu służy nasze łóżko, a za przykrycie nasza kołdra :)

Z czasem lista potrzebnych akcesoriów na pewno się będzie powiększać, gdyż posiadanie kota wymaga od nas co raz to nowych zakupów, które poprawią nastrój nie tylko kotu ale i nam. Przecież kupując coś naszemu pupilowi i sobie sprawiamy przyjemność.
Do uzupełniających akcesoriów można zaliczyć:
1) Szelki i smycz – spacer na smyczy jest jedną z możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Preferuję smycz automatyczną, dzięki niej kot ma większą swobodę i na dalej może od nas odejść, będąc cały czas pod kontrolą. Popieram szelki, uważam, że są one lepsze dla kota niż obroża, ponieważ kotu trudniej się wyrwać z szelek (choć to tez czasami się zdarza) oraz w sytuacji kryzysowej można szybko podnieść do góry kota za szelki nie robiąc mu krzywdy unikając przy tym zadrapania.
2) Grzebienie i szczotki – tutaj nie będę się za bardzo rozpisywać, bo wybór zależy od kociego futra np. koty rosyjskie niebieskie nie wymagają częstego czesania, wystarczy raz na jakiś czas wyczesać je gumową szczotką, lub irchą.
3) Cążki do pazurów – każdemu kotu należy przycinać pazurki, szczególnie te rosnące w przednich łapkach i kciuki. Wielkość cążków zależna jest od wielkości kocich pazurków. U mnie pazurkami zajmuje się mąż, Alfred ma obcinane przednie pazurki przynajmniej raz na trzy tygodnie, pazurki na tylnych łapkach zdziera sobie sam ganiając po płytkach :)
4) Apteczka – przede wszystkim środki do opatrywania ran, czyli materiał opatrunkowy (gaza, plastry, bandaż elastyczny, sterylne kompresy), jednorazowe rękawiczki, spray dezynfekujący, pęseta i nożyczki do obcinania włosów wokół rany (oba narzędzia powinny mieć zaokrąglone końce i ostrza), kleszczołapki do wyciągania kleszczy, opcjonalnie termometr (o giętkiej końcówce).

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 7 Styczeń 2014, 13:10   miseczki

u mnie są zawsze co najmniej 3 miseczki, jedna na wodę; druga na suchą karmę; trzecia na puszę. Zdarza się,że jest ich więcej jak mamy jakąś nową karmę do przetestowania, a jak są kociaki to już nie mówię o ilości miseczek :)

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 7 Styczeń 2014, 13:36   

U mnie porcelanowa miseczka jest przeznaczona na mokrą karmę i stoi na szafeczce, kiedy ją biorę do ręki to Alfred zawsze ją usłyszy nawet jak ją tylko przestawiam i przybiega rozmiauczany z awanturą dlaczego jeszcze nic nie włożyłam do miseczki i nie postawiłam na podłodze :)

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 7 Styczeń 2014, 15:43   

znam ten temat :) jak jesteśmy w moim rodzinnym domu, a Saga schowa się i nie mogę jej odnaleźć to wychodzę na korytarz wołam: Saga jedzenie i z trzaskiem otwieram puszę. Sekunda nie mija a kicia biegnie po schodach na górę :)

[ Dodano: 10 Marzec 2014, 10:17 ]
apropo miseczek... ostatnio zmartwiło mnie,że Saga mało pije wody, a koleżanka, która też ma RUSką kotkę powiedziała mi,że jej kotka lubi podpijać wodę z jej szklanki.Postanowiłam wytestować ten pomysł. Postawiłam na stole nie dużą filiżankę z wodą i podziałało :) Saga wypija teraz poł filiżanki dziennie, oczywiście tylko ze stołu, z podłogi- z miseczki nie chce ;) takim oto sposobem Saga zasiada z nami do stołu jak pełnoprawny członek rodziny ;) Jeśli macie problem z tym,że Wasze koty mało piją polecam ustawić naczynie w wodą w niestandardowym miejscu, na parapecie,stole, półce oczywiście w ramach zdrowego rozsądku ;) :-D

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 10 Marzec 2014, 15:29   

No no no, ale z tej Sagi dama - woda z porcelanowej filiżanki :) Mój znajomy z pracy opowiadał mi, że jego kot uwielbia podpijać wodę ze szklanek wszystkim domownikom, jeśli ktoś na chwilę odstawi szklankę z wodą na stole to zaraz kot przy niej jest. Ale te nasze koty mają swoje fanaberie! U nas natomiast dużym zainteresowaniem cieszą się słomki do napojów. Gdy mój mąż robi sobie w szklance colę z sokiem z cytryny i słomką, to ani się obejrzy a już słomki nie ma ;)

Odpowiedz do tematu