FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Alergia na kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 22 Grudzień 2013, 23:03   Alergia na kota

Dwa razy częściej występuje alergia na koty niż psy. Koty mogą wywoływać u ludzi reakcje alergiczne takie jak łzawienie oczu (zapalenie spojówek), kichanie, ataki duszności i problemy z oddychaniem (astma). Przyczyną tego jest ślina, którą kot wydziela podczas czyszczenia sierści. Uwolnione alergeny długo utrzymują się w powietrzu. Alergenem są białka o nazwie Fel d1, produkowane przez gruczoły łojowe w skórze raz ślinę. Ludzie mylnie uważają, że to kocia sierść uczula człowieka. Dla przykładu koty rasy sfinks (które w ogóle nie mają sierści) uczulają bardziej niż futrzaste kociaki, ponieważ ich ślina zawiera więcej uczulającego białka. Przyczyną tak częstej alergii na kota jest sam alergen, który jest 10 razy mniejszy od roztoczy i bardzo lepki przez co unosi się w powietrzu, przykleja się do ubrania i łatwo przenosi, występuje nawet w tych miejscach w których nie ma kotów.
Nie wszystkie koty jednakowo silnie alergizują. Mniej uczulające są koty z białą sierścią. Rasy kotów stosunkowo mało alergizujące to: kot syberyjski, comish rex, devon rex, sfinks doński i kanadyjski. Niektórzy naukowcy uważają, że siła alergenu zależy od testosteronu i kocury wysterylizowane, produkują więcej białka Fel d1, niż kotki.
Objawy uczulenia można złagodzić poprzez regularne wycieranie kociej sierści wilgotną ściereczką irchową.
Jeszcze jest możliwość brania małych dawek alergenu w postaci zastrzyków co może pomóc w budowaniu tolerancji immunologicznej. Zastrzyki są podawane raz w tygodniu, przez okres sześciu miesięcy, by zmniejszyć reakcje alergiczne. Następnie przez trzy do pięciu lat podaje się comiesięczne zastrzyki, w celu osiągnięcia pełnej skuteczności.
Jednak w przypadku dokuczliwych reakcji jedynym wyjściem z sytuacji jest rozdzielenie z kotem. Trzeba pamiętać, że kocie alergeny mogą się utrzymywać w mieszkaniu do sześciu miesięcy po oddaniu kota.

Autor Wiadomość
Kociarnia 

Imię mojego kota: Saga
Wysłany: 7 Styczeń 2014, 16:37   

Ja nie jestem alergiczką więc nie wiem dokładnie o co chodzi, jednak istnieją zabiegi odczulające. Są gabinety alergologiczne, które świadczą takie usługi, jeśli ktoś jest alergikiem, a kocha koty to warto spróbować :)

Odpowiedz do tematu