FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pielęgnacja kotów starszych
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 10 Grudzień 2013, 09:01   Pielęgnacja kotów starszych

Podstawą w opiece kotów starszych jest zapewnienie kotu cichego i spokojnego miejsca do wypoczynku, ponieważ starsze koty potrzebują więcej spokoju i snu. Należy również unikać zmian w umeblowaniu mieszkania aby kot nie czuł się zdezorientowany i zagubiony.

Zabiegi pielęgnacyjne kotów starszych to:
- częste szczotkowanie, kot nie zgubi wystarczającej ilości sierści podczas zabawy, szczotkowanie zapewnia masaż skóry
- sprawdzanie skóry kota celem wyeliminowania zmian
- skracanie pazurów, kot mniej drapie, a tym samym nie ma możliwości samemu skrócić sobie pazurów
- sprawdzanie stanu uzębienia, a nawet wyszczotkowanie zębów odpowiednim preparatem
- zachęcanie kota do ruchu poprzez zabawę (oczywiście z umiarem).

[ Dodano: 17 Luty 2015, 15:54 ]
Ostatnio przeczytałam bardzo fajną książkę Vicky Halls "Kocie tajemnice" i w tej książce autorka między innymi przybliża kocią starość. Vicky Halls bardzo obrazowo i rzeczowo, w punktach radzi jak opiekować się starzejącymi kotami. Ponieważ sama jeszcze nie przechodziłam przez ten etap życia moich kotów i tak na prawdę nie mam doświadczenia, poniżej cytuję wskazówki autorki. Mam nadzieję, że rady autorki będą dla was pomocne, a jeśli chcecie wiedzieć więcej odsyłam do książki ;)

str. 173 Koty także się starzeją
"- Należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. W przypadku starszych kotów niektórzy lekarze zalecają wizyty co pół roku.
- Starszym kotom bardziej służą posiłki w małych porcjach, podawane kilka razy dziennie.
- Sugeruję regularne obcinać kotu pazury. Starszy kot nie jest w stanie szybko ich chować i często w związku z tym zaplątuje się w dywan, co utrudnia mu ruchy.
- Dobrze jest stworzyć kotu kilka ciepłych i spokojnych miejsc do wypoczynku, w których będzie mógł spędzać większość czasu. Jeśli znajdują się one wysoko nad podłogą, trzeba zapewnić zwierzęciu schody, które ułatwią dostęp do legowiska - kot może przecież cierpieć z powodu reumatyzmu.
- Kota należy wciąż zachęcać do gier i zabaw, by podtrzymywać jego sprawność umysłową.
- Kot może potrzebować więcej czułości czy słów zapewnienia, że wszystko jest w należytym porządku. Warto skorzystać z tych dodatkowych chwil bliskości i kontaktu.
- Kota należy regularnie wyczesywać, używając do tego miękkiej szczotki lub grzebienia, trzeba przy tym zwracać szczególną uwagę na nasadę kręgosłupa i inne okolice, do których kot ma ograniczony dostęp. Nie powinno się szczotkować miejsc z wystającymi kośćmi, ponieważ może to być dla zwierzęcia bolesne.
- Bardzo poważnie rozważać należy kwestię wzięcia nowego kotka. Jeśli Wasz starzejący się kot wydaje się niespokojny lub samotny z powodu utraty towarzysza, dajcie mu trochę czasu, nim postanowicie przygarnąć nowego podopiecznego. Zmiany w zachowaniu kota mogą wynikać ze zdenerwowania zmianą, a nie z powodu straty kompana.
- Ważne jest przestrzeganie stałego rozkładu dnia; nie powinien on ulegać zmianie nawet wtedy, gdy właściciele przebywają poza domem. Jeśli zaistnieje taka konieczność, poproście o pomoc znajomych lub zatrudnijcie profesjonalistę, by zapewnić starzejącemu się kotu opiekę i zmniejszyć stres związany ze zmianą w otoczeniu. Wyjątek stanowią koty przyzwyczajone do przebywania w hotelach dla zwierząt.
- Jeśli istnieje podejrzenie, że kot jest atakowany przez inne osobniki z okolicy lub nie chce wychodzić na zewnątrz podczas deszczu, należy mu zapewnić możliwość korzystania z kuwety wewnątrz domu.
- W przypadku kotów w bardzo zaawansowanym wieku, których możliwości ruchowe są znacznie ograniczone, ważne jest zapewnienie łatwego i bliskiego dostępu do legowiska, jedzenia, wody i kuwety. (Jest to prawdopodobnie jedyny wyjątek od reguły trzymania kuwety i jedzenia z dala od siebie).
- Jeśli kot wyje w nocy, należy poprosić o pomoc weterynarza."

A może ktoś z was już przechodził przez ten czas kociej starości? Proszę podziel się z nami swoim doświadczeniem ;)

Odpowiedz do tematu