FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczepionki dodatkowe dla kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 18 Grudzień 2013, 15:06   Szczepionki dodatkowe dla kota

Szczepienie przeciw białaczce (FeLV) wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego należy podawać ją tylko tym kotom dla których jest niezbędne. Tą szczepionkę należy podawać kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt oraz kotom przeznaczonym do krycia, ponieważ właśnie podczas krycia kot może zarazić się białaczką. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną, itp.
Ważne aby przed szczepieniem wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi.
Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kilkumiesięcznego kota.

Szczepienie przeciw chlamydiozie nie jest wysoce skuteczne, a częstymi skutkami ubocznymi są nieprzyjemne reakcje poszczepienne (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, brak apetytu). Przeciw chlamydiozie należy szczepić koty wychodzące lub żyjące w dużych skupiskach zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem szczepień podstawowych (koci katar i panleukopenia). Dla przykładu, mój kot Leon był szczepiony przeciw chlamydiozie a i tak zachorował na nią :(

Szczepionka przeciw grzybicy nie jest zbytnio skuteczna, ale można ją stosować pomocniczo w leczeniu grzybicy.

Szczepienie kotów przeciw wściekliźnie w Polsce nie jest obowiązkowe, jednak jeśli kot jest wychodzący to lepiej ochronić go przed tą chorobą. Szczepionka ta wiąże się z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego i dlatego iniekcja wykonywana jest pod skórę w tylną łapę. Gdyby powstał mięsak to wtedy amputuje się kotu łapę ratując mu w ten sposób życie.
Szczepienie przeciw wściekliźnie wykonuje się u kota powyżej 16 miesiąca życia i 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a później powtarza się je co 2 lata.

Odpowiedz do tematu