FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odrobaczanie kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 3 Grudzień 2013, 12:06   Odrobaczanie kota

Plan odrobaczania kotów:
- pierwsze odrobaczenie w wieku ok. 4 tygodni (kociak mógł się zakazić endopasożytami od swojej matki)
- kolejne w wieku ok. 6 tygodni
- później odrobaczanie co pół roku w przypadku kotów niewychodzących lub co 3 miesiące w przypadku kotów wychodzących.

Jeżeli mamy kilka zwierząt, to u wszystkich jednocześnie trzeba wykonać odrobaczenie, tylko w tedy ma sens walka z pasożytami. Po podaniu preparatu może nastąpić rozwolnienie.
Przy silnym zarobaczeniu ważne jest aby rozłożyć odrobaczenie na 2-3 dni przy zmniejszonych dawkach. Jednorazowa zbyt duża dawka leku może spowodować jednoczesną masową śmierć pasożytów jelitowych, co zazwyczaj kończy się zatkaniem światła jelit i ich niedrożnością. Dodatkowe zagrożenie powodują rozpadające się martwe nicienie, które są źródłem niezwykle silnych alergenów wchłanianych przez ścianę jelita, mogących doprowadzić do śmierci zwierzęcia w wyniku wstrząsu, zazwyczaj poprzedzonego objawami neurologicznymi. Około godziny po podaniu leku odrobaczającego powinno się podać niewielką ilość ciekłej parafiny doustnie. Ułatwi to wydalenie martwych pasożytów oraz utrudni ewentualne wchłanianie ich toksyn.

Objawów zarobaczenia może by wiele, przy czym część z nich to tzw. "objawy nieswoiste", a więc takie, które mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Najczęściej spotykane objawy zarobaczenia u kota to:
- wymioty i biegunka,
- wzdęcie i bolesność brzucha,
- kaszel,
- zaropiałe oczy,
- wypadnięcie trzeciej powieki,
- matowa sierść i łamliwy włos,
- przerudzenia czarnej sierści (miedziana barwa),
- osowiałość,
- zaburzenia łaknienia (wzmożony lub osłabiony apetyt).
Jeżeli u kota występują wyżej wymienione objawy przez dłuższy czas to należy skonsultować się z lekarzem.

Jako ciekawostkę, wyczytałam, że u zwierząt niebieskookich nie wolno stosować preparatów zawierających iwermektynę, gdyż może to doprowadzić do śmierci.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 21 Styczeń 2014, 10:06   

Koty mogą zarazić się pasożytami przez:
- pokarm - zjedzenie larwy, jaj, cyst, itp. zarówno na spacerze jak i w domu przez przyniesienie robaków na naszych butach
- skórę - pasożyty wnikają do ciała kota przez uszkodzony naskórek na łapach lub ugryzienia owadów
- stosunek płciowy - zarobaczony samiec zaraża samice podczas kopulacji
- bezpośrednie zetknięcie się z zarobaczonym zwierzęciem.

Istnieje ryzyko zarażenia się pasożytami od kota przez człowieka, zwłaszcza dzieci. Jeżeli stwierdzono, że kot ma robaki to należy porozmawiać z lekarzem czy i właściciel nie powinien poddać się odrobaczeniu.

Przed przeprowadzeniem odrobaczenia, niektórzy weterynarze zalecają przeprowadzenie badania kału. Osobiście uważam, że nie zawsze to badanie wykaże obecność pasożytów, gdyż jeśli pasożyty występują w niewielkiej ilości to w pobranej próbce kału mogą być nie widoczne. Również trzeba pamiętać, że najlepiej materiał do pobrania należy zbierać przez 3 kolejne dni, a pobrane próbki przechowywać w lodówce. Niewłaściwe przechowywanie próbek może spowodować wyschnięcie cyst, co uniemożliwi ich znalezienie podczas badania w laboratorium. Jestem za profilaktycznym odrobaczaniem kotów, gdyż pasożyty mogą w organizmie kota zrobić więcej szkody niż środek na odrobaczenie.

Preparatów na odrobaczenie jest wiele:
- tabletki - ja zawsze korzystam z pomocy weterynarza w aplikowaniu tabletki, gdyż moje koty nie chcą ze mną współpracować :)
- krople spot-on, stosuje się na skórę kota między łopatkami. Środek ten ma taką zaletę, że działa w sposób ciągły przez 30 dni i wyłapuje wszystkie cykle rozwojowe pasożytów. Tego rodzaju preparaty są wskazane dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym, gdyż swoim działaniem nie obciążają żołądka ani jelit.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 23 Styczeń 2014, 11:52   

We wtorek byłam na kolejnym odrobaczeniu z Alfredkiem. Tym razem pani weterynarz zastosowała żel Fenbendazol, gdyż powiedziała że dobrze jest zmieniać co jakiś czas środki na odrobaczenie (poprzednim razem była tabletka Milbemax). Alfredkowi nie bardzo smakował ten żel, ale konsystencja dość zwarta nie pozwała mu na wyplucie :)
Alfred w swoim życiu odrobaczany był jako maluszek: Fenbendazolem w żelu (przez trzy kolejne dni), później w odstępach dwa razy Milbemaxem w tabletce i teraz znów Fenbendazolem w żelu.

Z ulotki Fenbendazolu w żelu wynika, że służy on zwalczania mieszanych inwazji pasożytów u kotów wywołanych przez: obleńce: Toxocara cati (myta), Trichuris campanulla, Toxascaris leonina, Ancylostoma tubaeforme; tasiemce: Taenia taeniaformis. Przeciwskazania do stosowania: brak.

Natomiast środek Milbemax w tabletkach należy stosować w leczeniu mieszanych zakażeń (inwazji) niedojrzałymi i dorosłymi postaciami tasiemców i nicieni następujących gatunków: tasiemce Dipylidium caninum, Taenia spp.. Echinococcus multilocularis, nicienie Ancylostoma tubaeforme, Toxocara cati; lek można także stosować w zapobieganiu dirofilariozie (Dirofilaria immitis), jeśli wskazane jest jednoczesne leczenie tasiemczycy.
Przeciwwskazania: tabletek dla kotów dorosłych nie należy stosować u kotów ważących mniej niż 2kg, tabletek dla kociąt nie należy stosować u kotów poniżej 6 tygodni i/lub ważących mniej niż 0,5kg.

Odpowiedz do tematu