FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stłuszczenie wątroby u kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 15 Grudzień 2013, 21:53   Stłuszczenie wątroby u kota

Stłuszczenie wątroby występuje najczęściej u kotów otyłych, u których doszło do spadku apetytu lub przestały pobierać pokarm przez kilka dni. Przyczyną stłuszczenia wątroby mogą być również choroby trzustki, układu pokarmowego, serca, układu nerwowego czy choroba nowotworowa – ponieważ wszystkie one mogą powodować utratę apetytu. Nie wolno dopuszczać do sytuacji że kot nie przyjmuje pokarmu dłużej niż 24 godziny, gdyż w komórkach wątrobowych dochodzi wtedy do odkładania tłuszczów, i co za tym idzie – niewydolności wątroby. Patologiczne stłuszczenie wątroby (lipidoza) powstaje w wyniku głodowania i przejawia się apatią, wymiotami, rozwolnieniem lub zatwardzeniem, żółtaczką i anemią.
Leczenie ustalone przez lekarza weterynarii opiera się na przywróceniu kotu prawidłowego apetytu, uzupełnieniu niedoborów oraz stosowaniu leków ułatwiających usuwanie tłuszczu z wątroby i regenerację uszkodzonego narządu. Skutki choroby można ograniczyć do minimum jeżeli leczenie zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie. Późno rozpoczęta terapia bywa nieskuteczna.

Odpowiedz do tematu