FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śmierdzące kupy kota :( - dobór suchej karmy
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 14 Kwiecień 2015, 11:30   Śmierdzące kupy kota :( - dobór suchej karmy

Jestem właścicielką ślicznego kota rasy abisyńskiej Dzikuska i mamy problem ze STRASZNIE śmierdzącymi kupami. Kotek w tej chwili ma 11 miesięcy i jest po licznych zmianach suchej karmy aby dobrać taką, która będzie odpowiadała jego brzuszkowi, a naszym nosom :)
Zacznę od początku.
Gdy przywieźliśmy Dzikuska z hodowli, kotek strasznie śmierdząco się załatwiał. Mamy porównanie, bo mamy drugiego kota rosyjskiego Alfreda i kupa tego drugiego jest do wytrzymania w przeciwieństwie do Dzikusowej. Kiedy Dzikus skorzystał z krytej kuwety to wszyscy domownicy, łącznie z Alfredem, chcieli ewakuować się z domu jak po bombie biologicznej. Kupy były dwa razy dziennie o konsystencji jasnej dość rzadkiej ale nie biegunkowej.
Najpierw myślałam, że taka kupa jest wynikiem zmiany domu, może jedzenia, więc cierpliwie to znosiłam karmiąc kotka Royal Canin Kitten. We wcześniejszych postach dotyczących żywienia kociąt pisałam, że Alfred na tej karmie również miał dość śmierdzące kupy, więc myślałam że to wina tej karmy.
Stopniowo kotek dorastał, wykastrowałam go i zmieniłam mu karmę na Hill's Serilised Cat w wieku 6 miesięcy. No i kupa nadal fatalnie śmierdząca.
W między czasie zrobiłam badanie kociej kupy i okazało się, że jest Gardia (czyli lambie), no i zaczęło się leczenie antybiotykowe skuteczne zresztą pod czujnym okiem lek. wet. Dawida Jańczaka. O całym procesie leczenia napiszę w innym poście, aby łatwiej można było do niego trafić ze spisu tematów :)
Po wyleczeniu kotka kupy nadal cuchnęły tak, że Pan Doktor sam cierpiał badając kupy.
Pan doktor zaproponował spróbować karmę weterynaryjną Hill's Feline i/d (intestinal diet) na zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Producent tak opisuje karmę Hill's Feline i/d (intestinal diet) :

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby trzustki.
Wskazania: Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (w tym zapalenie jelit, nieżyt żołądka i stany pooperacyjne przewodu pokarmowego).
Cel: Zapewnienie wysokostrawnej diety w trakcie przywracania prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego (podawać 3-6 razy dziennie w małych dawkach), oraz dostarczenie dodatkowej porcji rozpuszczalnego włókna, które w procesie fermentacji rozkłada się do kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach, co sprzyja odżywianiu nabłonka jelitowego i odtworzeniu normalnej flory jelitowej.

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki.
Cel: Zapewnienie wysokostrawnej diety pacjentom ze zmniejszoną aktywnością enzymów trzustkowych.

Ostre zapalenie trzustki, bez hyperlipidemii.
Cel: Zapewnienie wysokostrawnej diety (o obniżonej zawartości tłuszczu) w przypadkach ostrego zapalenia trzustki bez hyperlipidemii po wstępnym karmieniu pozajelitowym. Karmić 3 do 6-ciu razy dziennie.

Zapalenie okrężnicy.
Cel: Zapewnienie włókna rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego we właściwych ilościach. Włókno nierozpuszczalne stymuluje pasaż treści jelitowej a włókno rozpuszczalne fermentuje do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, odżywiających kolonocyty i pomagających utrzymać prawidłową florę jelitową.

Przeciwwskazania: Retencja sodu.

Składniki: Mączka drobiowa, ryż, śruta kukurydziana, kukurydziana mączka glutenowa, tłuszcz zwierzęcy, Fibrim 1260 (źródło wchłaniałnego włókna), jaja w proszku, aromat drobiowy, fosforan wapnia, olej roślinny, sól, chlorek potasu, chlorek choliny, cytrynian potasu, węglan wapnia, tlenek cynku, siarczan żelaza, tlenek manganu, siarczan miedzi, jodan wapnia, selenin sodu, witamina A, D-aktywowany sterol zwierzęcy (źródło wit. D3), witamina E, niacyna, tiamina, pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, kwas foliowy, biotyna, witamina B12. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej.
Fibrim jest znakiem towarowym zastrzeżonym dla Protein Technologies International, Inc.

Analiza: Białko 37,8%; Tłuszcz 18,9%; Węglowodany 29,9%; Włókno (surowe) 1,3%; Wilgotność 5,5%; Wapń 1,05%; Fosfor 0,8%; Sód 0,33%; Potas 0,99%; Magnez 0,07%; Kwasy tłuszczowe Omega-3 0,21%; Kwasy tłuszczowe Omega-6 3,2%; Witamina A 11900 lU/kg; Witamina D 630 lU/kg; Witamina E 550 mg/kg; Witamina C 70 mg/kg; Beta-Karoten 1,5 mg/kg.

id.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 618 raz(y) 42,28 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 14 Kwiecień 2015, 11:50   

Niestety karma Hill's Feline i/d (intestinal diet) nie pomogła ani Dzikuskowi ani nam :( Kupale nadal strasznie śmierdzące, co potwierdził również Pan Doktor, jak i konsystencja mazista, nieprawidłowa. Jedynie kolor zrobił się bardziej ciemny, ale miejscami nadal przebijał jasny brąz.
No i byliśmy w kropce. Ja nawet zapisałam się na szkolenie "Żywienie kotów" dla lekarzy weterynarii, aby tam dowiedzieć się, podpytać, co mam robić dalej. No i na szkoleniu padła propozycja zmiany karmy na kolejną o zwiększonej ilości włókna. Potwierdziłam tę propozycję u Pana Doktora Dawida Jańczaka i zakupiłam karmę Royal Canin Response Fibre FR 31, wróciliśmy znów do RC.
Producent tak opisuje karmę:
Wskazania:
- Dorosłe koty z tendencją do zatwardzeń/zaparć.
- Koty z tendencją do powstawania kul włosowych.
Przeciwwskazania:
- Ciężkie zaparcia (zatwardzenia z przeładowaniem jelit kałem).
- Okrężnica olbrzymia.

Zalety produktu:
Kombinacja wysokostrawnych białek (białka L.I.P.**), prebiotyków (fruktooligosacharydy i mannooligosacharydy), pulpy buraczanej, ryżu i oleju rybnego zapewnia maksymalną strawność karmy.

Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega 3 (EPA i DHA) wpływają korzystnie na stan zdrowia przewodu pokarmowego.

Dieta wzbogacona w rozpuszczalne włókno oraz psyllium usprawnia pasaż jelitowy i sprzyja formowaniu kału o właściwej konsystencji. Zalecana u kotów w przypadku zatwardzeń, spowolnionego pasażu jelitowego oraz zaburzeń funkcji jelita grubego.

Kompleks współdziałających przeciwutleniaczy osłabia efekty stresu oksydacyjnego oraz neutralizuje wolne rodniki.

Czas trwania terapii:
- Początkowo 3-4 tygodnie.
- W przypadku nawracających zatwardzeń, zaleca się długoterminowe stosowanie diety Fibre Response Feline.

Informacje dodatkowe:
Dieta Fibre Response zwiera unikalną kompozycję różnych typów włókna pokarmowego, co sprzyja formowaniu kału o optymalnej konsystencji, a tym samym zapobiega zatwardzeniom.

Składniki:
Suszone mięso drobiowe, ryż, kukurydza, gluten pszenny**, tłuszcze zwierzęce, gluten kukurydziany, łuski i nasiona psyllium, hydrolizowane białka zwierzęce, pulpa z cykorii, sole mineralne, proszek jajeczny, olej rybny, drożdże, olej sojowy, fruktooligosacharydy (FOS), hydrolizowane drożdże (Ľródło mannooligosacharydów), wyciąg z aksamitki wzniesionej (bogaty w luteinę).
**L.I.P. (Low Indigestible Protein): białka wyselekcjonowane ze względu na wysoką strawność.

Fibre.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 751 raz(y) 17,14 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 14 Kwiecień 2015, 12:07   

Niestety i ta karma nie zrobiła rewelacji z kupami Dzikusa. Kupa może troszkę mniej śmierdzi, ale nieznacznie, kolor jasny brąz i nadal mazista, ale za to chyba przez to zwiększone włókno, kupa jest ogromna! Czasami zastanawiam się gdzie to się mieści w takiej chudej dupinie mojego kotka :-D
Karma jest bardzo smaczna, nawet mój kot rosyjski Alfred (dość wybredny kotek) zaczął wyjadać Dzikusowe jedzonko. Jedyna pozytywna rzecz to to, że bardzo poprawił się wygląd kupy Alfreda, choć to nie dla niego chrupki. Alfred robił raz dziennie kupę i była to kupa bardzo twarda, spieczona i ciemna, czasami widać było, że Alfredowi sprawia trudność robienie kupy. Teraz kupa jest jaśniejsza, większa i bardziej wilgotna, według mnie wygląda tak jak powinna wyglądać prawidłowa kupa kota.
Kolejny krok w drodze do lepszej kupy Dzikusa to badanie USG jamy brzusznej.
Dziś wieczorem jedziemy z Dzikuskiem na to badanie. Trzymajcie kciuki aby wszystko było dobrze, bo podobno jak karmy weterynaryjne nie pomagają to może to być przewlekłe zapalenie jelit :(
Nie będę gdybać, wieczorem będę wszystko wiedzieć, a przynajmniej więcej niż teraz.

Odpowiedz do tematu