FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślepy kot - utrata wzroku
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 4 Marzec 2015, 15:44   Ślepy kot - utrata wzroku

Często nie wyobrażamy sobie, że kot może normalnie funkcjonować gdy straci wzrok, a jednak może i radzi sobie doskonale! Niestety koty w wyniku urazów lub chorób albo i podeszłego wieku mogą stracić wzrok. U mojego znajomego kot stracił wzrok w wyniku wypadnięcia z niezabezpieczonego balkonu. Kot spadł z 4 piętra i spadając uderzył niestety w wystająca antenę satelitarną. Biedny kotek w wyniku uderzenia stracił wzrok ale dość szybko odnalazł się w nowej sytuacji. Znajomy musi teraz tylko pamiętać aby nie przestawiać mebli, gdyż kot pamięta ich położenie. Kiedyś po przesunięciu sofy, kot próbował na nią wskoczyć z krzesła niestety trafiając w pustkę, bo sofa nie stała tam gdzie kiedyś.
Koty posiadają wyostrzone zmysły i łatwo sobie radzą z utratą wzroku, orientują się w terenie za pomocą słuchu, odczuwanym wstrząsom otoczenia oraz dzięki wibrysom.

Mając ślepego kota należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zasady te opisała w swojej książce "Kocie tajemnice" Vicky Halls. Poniżej pozwolę sobie je zacytować.
"- Ślepy kot potrafi dobrze sobie radzić i cieszyć się życiem, utrata wzroku nie oznacza, że jego dni dobiegły końca.
- Kiedy kot oślepnie nie powinno się zmieniać ustawienia przedmiotów w domu. Dotychczasowy rytm dnia także nie powinien ulegać zmianie.
- Nowe elementy wyposażenia powinny być wprowadzane stopniowo. Ich obecność i zapach robią na niewidzącym zwierzęciu większe wrażenie.
- Nie należy zaprzestawać zabaw z kotem - jest on w stanie gonić zabawki za pomocą innych zmysłów aniżeli wzrok.
- Gdy następuje utrata wzroku, wąsy są bardzo ważnym narzędziem służącym do orientacji w terenie. Nie wolno ich przycinać i należy dbać, by inne koty nie odgryzały ich podczas bójki lub w zabawie ani w trakcie wzajemnego lizania futerka."

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 31 Marzec 2015, 11:03   

W magazynie "Kocie Sprawy", numer luty/2013 opisane jest zachowanie kota niewidomego.
Kot niewidomy:
- ma silnie rozwinięty zmysł dotyku
- dobrze radzi sobie w domu
- jest spokojniejszy
- jest subtelniejszy
- wolniej i ostrożniej porusza się po terytorium
- dłużej przymierza się do skoku
- nie lubi być nagle podnoszony czy brany na ręce
- jest bardziej narażony na stres.

Czy ktoś z Was ma niewidomego kota? Może opiszecie swoje doświadczenia?

Odpowiedz do tematu