FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Choroby genetyczne kotów rasowych
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 4 Grudzień 2013, 15:15   Choroby genetyczne kotów rasowych

Ponieważ mój pierwszy kot egzotyczny Leon miał liczne dolegliwości związane z rasą łącznie z HCM (choroba serca na którą umarł w wieku 4 lat), to przy wyborze kolejnego kota starałam się znaleźć rasę jak najmniej obciążoną genetycznie. W ten sposób wybór padł na kota rosyjskiego niebieskiego :)
Szukając zdrowej naturalnej rasy natrafiłam w internecie na ciekawe informacje, którymi chcę się z Wami podzielić. Może w przyszłości te informacje Wam się przysłużą przy wyborze kociaka, albo żebyście mogli bacznie obserwować swojego pupila pod względem chorób dziedzicznych, żeby móc wcześnie wykryć chorobę i prawidłowo ją leczyć, a przede wszystkim stosować profilaktykę.

Oto krótka charakterystyka niektórych chorób o podłożu genetycznym:
- Wodogłowie (hydrocephalia) - nienaturalnie duży kształt głowy i deformacja twarzoczaszki. Jest to wada recesywna i letalna. Predysponowane są rasy o dużej, okrągłej głowie, np. koty brytyjskie.
- Nadliczbowe palce (polidaktylia) - różna liczba dodatkowych palców na poszczególnych kończynach, dochodząca nawet do siedmiu. Wada kosmetyczna, nieletalna, łatwa do usunięcia chirurgicznego. Często nabywając z tą wadą kocię, nawet nie wiemy że ta wada występowała bo hodowca we własnym zakresie dokonuje wycięcia paluszka.
- Głuchota - wada genetyczna związana z białym kolorem sierści i niebieskimi oczami. Nie oznacza to, że każdy biały kot jest obarczony tą wadą. Głuchota może być jedno lub obustronna, całkowita lub częściowa. U kotów z oczami dwubarwnymi może się zdarzyć, że kot będzie głuchy na ucho po stronie niebieskiego oka. Ponieważ uszy i oczy położone są blisko siebie, ekspresja genu w tych okolicach wpływa zwykle na oba organy jednocześnie.
- Cukrzyca - choroba subletalna, związana z metabolizmem, manifestująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Predysponowana jest rasa kotów birmańskich i koty otyłe.
- Wnętrostwo (cryptorchismus) - wada występująca u samców, ale przenoszona przez samice. Charakteryzuje się brakiem jąder w worku mosznowym lub usytuowaniem jednego z jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. W przypadku takiej wady wskazane jest chirurgiczne usunięcie takich jąder, w celu zapobieganiu nowotworowi.
- Dystrofia włókien nerwowych - śmiertelna choroba, związana z liliowym kolorem sierści. Kocięta w kilka tygodni po porodzie tracą zdolność do poruszania się i giną.
-Postępujący zanik siatkówki (PRA - progresive retinal atrophy) - wada wrodzona o podłożu genetycznym, prowadząca do całkowitej ślepoty. Często występująca u kotów abisyńskich, somalijskich, perskich i bengalskich. Wczesna postać PRA może występować już u 12-tygodniowych kotów albo pierwsze objawy kliniczne pojawiają się w wieku 1,5-2 lat, a całkowite zwyrodnienie fotoreceptorów i ślepota następuje zazwyczaj w wieku 3-5 lat.
-Kardiomiopatia przerostowa (HCM - hypertropic cardiomiopathy) - choroba serca charakteryzująca się przerostem lewej komory, zgrubieniem przegrody międzykomorowej oraz powiększeniem lewego przedsionka. Na ogół chorują koty w wieku 1-6 lat, głównie samce lub po 7 roku życia. Objawia się dusznością, ale niekiedy nagłą śmiercią sercową. Predysponowane są rasy Maine coon, norweski leśny, brytyjski, sfinks, devon rex i coraz częściej persy i edzotyki. Ponieważ mój pierwszy kot Leon umarł na tą chorobę w ciągu dwóch miesięcy od postawienia diagnozy, to w innym temacie bliżej opiszę tę chorobę.
- Wielotorbielowatość nerek (PKD - policistic kidney disease) - choroba polegająca na tworzeniu się torbieli na nerkach. Dotyczy ponad 30% kotów perskich oraz kotów syjamskich, orientalnych i szkockich zwisłouchych.
-Zez (strabismus) - nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych względem siebie. Szczególnie często wada występuje u kotów syjamskich. Niekiedy nowonarodzone kocięta innych ras wykazują objawy zeza, ale z czasem objawy mijają.
- Rzszczepienie podniebienia (schisis palati) - wada polegająca na połączeniu jamy nosowej z jamą ustną. Prowadzi to, w trakcie ssania, do zalewania mlekiem płuc lub wylewania się mleka nosem. Wada z reguły śmiertelna.
- Gangliozydoza - jest to choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego objawiająca się drgawkami i niemożnością poruszania się. Dotyczy szczególnie kotów syjamskich, burmańskich i korat, u których objawia się od 3 miesiąca życia. Choroba kończy się śmiercią.
- Zespół Chediaka-Higashiego - wada genetyczna polegająca na przedłużonym czasie krwawienia po pobraniu krwi, przy zabiegach chirurgicznych czy skaleczeniu. Niemożliwa do wykrycia przy rutynowym badaniu krwi, ponieważ badana krzepliwość jest w normie. Szczególnie często występuje u persów o umaszczeniu dymnym i kotów z żółtozielonymi oczami.

Odpowiedz do tematu