FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podróż kota samochodem
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 8 Grudzień 2013, 10:20   Podróż kota samochodem

Zanim zdecydujemy się na podróż kota samochodem musi kota przyzwyczaić do jazdy autem. Na początek należy postawić transporter z kotem na tylnej kanapie i spokojnym głosem przemawiać do kota. Powtarzać tą czynność kilka razy także przy włączonym silniku. Pierwsze próby jazdy należy odbywać tylko na krótkich odcinkach, nie przyspieszać i hamować zbyt gwałtownie. Siedząc z kotem na tylnej kanapie kot poczuje się bezpieczniej. Ja przyzwyczajając kota do samochodu wypuszczam kota podczas pracy silnika z transportera aby mógł poznać samochód, obwąchać wszystko i zaznaczyć swoim zapachem. Gdy kot pozna wnętrze samochodu nie będzie się tak bał. W czasie podróży z kotem, samochodem kieruje mąż a ja siedzę na tylnej kanapie i trzymam rękę w transporterze, Alfred czuje mój zapach, wie że jestem przy nim i słyszy mój głos dzięki czemu czuje się bezpiecznie i jest grzeczny, a w czasie postojów pozwalam mu na zwiedzanie auta.
Koty powinny odbywać podróż tylko w dobrze zabezpieczonych transporterach, bo koty siedzące swobodnie w aucie stanowią zagrożenie zarówno dla siebie jak i dla człowieka. Podczas gwałtownego hamowania kot może spaść np. z tylnej półki lub fotela i się poturbować albo lecąc między fotelami będzie próbował się czegoś złapać drapiąc wszystko w pobliżu, łącznie z człowiekiem. Najlepszym rozwiązaniem jest podróż kota w transporterze przymocowanym pasami do kanapy. Na dnie transportera należy położyć podkład higieniczny lub gazety, które ułatwią utrzymanie czystości gdyby żołądek kota odmówił posłuszeństwa. Ostatni posiłek podajemy kotu na godziny przed podróżą, a w czasie jazdy co 3 godziny robimy przerwy na napojenie kota wodą. Na długie trasy należy zabrać dla kota kuwetę. Na zewnątrz może on załatwiać swoje potrzeby tylko na smyczy. Jeśli kot bardzo denerwuje się podróżą to można mu podać tabletki przeciw chorobie lokomocyjnej lub uspakajające, ale tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii. Należy pamiętać o zamknięciu okien w pojeździe, żeby uniknąć przeciągów oraz o właściwym nastawieniu klimatyzacji, żeby wylot powietrza nie był skierowany bezpośrednio na kota.
Mój kot Leon uwielbiał podróżować samochodem siedząc na tylnej kanapie przy otwartym transporterku albo u mnie na kolanach, dlatego zakupiłam dla niego szelki i krótką smycz przeznaczoną do jazdy samochodem. Smycz ma końcówkę dopasowaną do zapięcia pasów i podczas podróży kot miał zapiętą smycz jak pas co pozwalało na swobodne siedzenie kota poza transporterem a zarazem nie mógł poruszać się po całej kabinie, a w razie silnego hamowania szelki skutecznie utrzymywały kota w obrębie kanapy.

Odpowiedz do tematu