FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaczenie terenu przez kota
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 13 Grudzień 2013, 15:22   Znaczenie terenu przez kota

Koty znaczą terytorium instynktownie w celu komunikacji z innymi zwierzętami przede wszystkim kotami. Kot oznacza swoje terytorium wydzieliną zapachową oraz poprzez pozostawianie znaków pazurów. Kot ocierając się o nas też nas znaczy swoim zapachem wydzielanym przez gruczoły na policzkach oraz na poduszkach łapek.
Znaczenie zapachem jest sposobem wykorzystywanym przede wszystkim przez kocury. koty wykorzystują w tym celu mocz i kał. Koty zachowują się tak również w chwilach stresu czy podniecenia np. gdy wtargnie intruz na jego terytorium lub chce zwabić potencjalną partnerkę. Kiedy koty chcą zaznaczyć teren odchodami to nie zakopują ich, w przeciwieństwie do zachowań w kuwecie. Dzięki silnemu strumieniowi moczu, kot może oznaczyć pionowe powierzchnie np. ściany, kanapy, fotele.
Poprzez wydzielinę hormonalną (feromony) pozostawianą przez ocieranie się o inne zwierzęta i ludzi oraz przedmioty, kot pozostawia swój zapach i oznacza teren. Jest to znak akceptacji wybranych osobników z którymi kot czuje się bezpiecznie. Dlatego pozwalajmy się kotu ocierać o nas ;)
Kot może zostawiać znaki pazurów na meblach, tapetach, dywanie czy drzewach. W ten sposób kot oznacza swoje terytorium wydzieliną z opuszek. W podobny sposób kot ostrzy sobie pazury. Kot drapanie może uważać za ćwiczenie lub wyraz nerwowości czy strachu. Alfred gdy za bardzo rozrabia i się na niego krzyknie to ze złości podchodzi do drapaka i z wściekłością znęca się na nim. Również gdy wstanie w ciągu dnia po drzemce to też podchodzi do drapaka, "rozciąga gnaty" i drapie ;)

Odpowiedz do tematu