FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozmnażanie kotów
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 28 Luty 2014, 10:45   Rozmnażanie kotów

Ostatnio w magazynie "Kocie Sprawy" nr 02/136 luty 2014, przeczytałam ciekawy wywiad z dr. n. wet. Wojciechem o kocim rozrodzie. Chcę podzielić się z wami kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami z tego artykułu.
U kotek pierwsza rujka występuje najczęściej na początku roku (styczeń, luty). Wiek, w którym kotka ma pierwszą rujkę zależy od pory roku w jakiej się urodziła. Jeżeli kotka urodziła się w pierwszej połowie roku, to dojrzałość płciową osiągnie w wieku około 8-10 miesięcy (styczeń, luty następnego roku kalendarzowego). Natomiast jeśli urodziła się w miesiącach letnich, pierwszą ruja pojawi się na początku następnego roku, czyli w wieku około 6 miesięcy.
Kojarząc kocie pary należy brać pod uwagę grupę krwi. Kotki z grupą krwi B wytwarzają przeciwciała przeciwko białkom kociąt z grupą krwi A, u których dojść może wtedy do niszczenia krwinek czerwonych - izoerytrolizy. Takie kocięta giną, gdy zaczną pić siarę (mleko matki). Taka sytuacja często ma miejsce gdy kojarzy się samice z grupą krwi B i samców z grupą krwi A. Jelita kociąt przestają przepuszczać przeciwciała siarowe anty-A po jednej dobie po narodzinach. Wystarczy przez pierwsze 24 godziny karmić kocięta pokarmem zastępczym.

Odpowiedz do tematu