FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kot - budowa
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 20 Styczeń 2014, 15:46   Kot - budowa

Kot domowy zaliczany jest do rzędu mięsożernych (drapieżnych) Carnivora i rodziny kotów Felidae. W obrębie tej rodziny występuje ponad 30 gatunków takich jak żbik, ryś, tygrys, lew, lampart, ale tylko jeden spośród nich został udomowiony. Przez stulecia dążono do utworzenia osobników idealnych lecz działania hodowlane w kierunku tworzenia nowych ras nie były tak intensywne jak w przypadku psów. Koty domowe w większym stopniu nawiązują do przodków dzikich, różnice w budowie pomiędzy różnymi rasami kotów nie są tak duże jak w odniesieniu do psów i widać to głównie w obrębie budowy głowy. Wyróżniamy trzy typy budowy głowy kotów: dolichocefaliczny (długogłowy), mesaticefaliczny (średniogłowy), brachycefaliczny (krótkogłowy). Współcześnie hodowane koty syjamskie i orientalne mają nieco dłuższą i smuklejszą budowę kości kończyn niż przedstawiciele rasy brytyjskiej, gdzie kości są masywniejsze, a kości długie lekko skrócone.
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł równowagi, który pozwala im "spadać na cztery łapy". Budowa aparatu ruchu pozwala im na zwijanie się w kłębek, jak i obrót w powietrzu o 180 stopni podczas spadania. Kotu wystarczy zaledwie 60 cm wysokości żeby dokonać pełnego obrotu. Przednie łapy jako pierwsze podczas spadania mają kontakt z podłożem i to one amortyzują wstrząs.
Silne mięśnie kończyn , oraz możliwość wysuwania pazurów i zmysł równowagi umożliwiają kotom skoki oraz wspinanie się po pionowych powierzchniach.
Kły w szczęce górnej dominują nad kłami w szczęce dolnej. Służą one do przytrzymywania, i zabijania ofiary oraz do obrony. Koty rozcinają i rozłamują zdobycz zębami przedtrzonowymi.
Koty mają słabo rozwinięte gruczoły potowe, które występują tylko na nieowłosionych powierzchniach kończyn, stykających się z podłożem.
Koty jako jedyne posiadają nadgarstkowe włosy czuciowe.
Ucho wewnętrzne kotów pozwala na prawidłowe ułożenie głowy.
U kotów, w oku występuje błona odblaskowa, nazywana makatą odblaskową. Ma ona właściwości odbijania i rozszczepiania promieni świetlnych wpływających do gałki ocznej.

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 5 Sierpień 2014, 12:26   

Poniżej szkic budowy kota domowego - szkielecik ;)

budowa.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 3520 raz(y) 60,48 KB

Odpowiedz do tematu