FAQ | Spis Tematow | Szukaj | Użytkownicy | Album | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia kota domowego
Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Imię mojego kota: Alfred vel Czubek
Imię mojego kota: Dzikus
Moje Koty za TM: Leon
Wysłany: 22 Maj 2014, 10:00   Historia kota domowego

Człowiek z kotem żyje od prawie dziesięciu tysięcy lat, co potwierdzają znaleziska z Cypru - grób kota z Cypru sprzed około 7500 roku p.n.e. Większość źródeł sugeruje udomowienie kota na lata 4000 - 3700 p.n.e. w Nubii. Przodkami kotów domowych, leśnych i rasowych były koty nubijskie ważące 6 kg o umaszczeniu beżowym.
A czy poznajecie tego prehistorycznego i bardzo sympatycznego kota?

kot Freda.jpg
Plik ściągnięto 83 raz(y) 92,74 KB

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 7 Sierpień 2014, 10:04   

Obecnie czytam bardzo ciekawą książkę pt. "Zrozumieć kota", którą napisał znany antrozoolog John Bradshaw. Po przeczytaniu, opiszę książkę w dziale Czytelnia - Książki. Poniżej umieszczam cytat z tej książki o ewolucji kotów. Autor posługuję się naukowymi zwrotami i aby niczego nie przekręcić, cytuję go :)
Str. 36-37
"EWOLUCJA KOTÓW
Każdy przedstawiciel rodziny kotowatych, od majestatycznego lwa po drobnego kota czarnołapego, wywodzi się w prostej linii od średniej wielkości zwierzęcia określanego jako Pseudaerulus, które przemierzało stepy Azji Środkowej około 11 milionów lat temu. Gatunek ten ostatecznie wymarł, lecz wcześniej wyjątkowo niski poziom mórz pozwolił mu na przekroczenie tego, co dziś nazywamy Morzem Czerwonym, i migrację na teren Afryki, gdzie wyewoluowało z niego kilka gatunków kotów średniej wielkości, wśród nich te, które dziś znamy jako karakale i serwale. Inne Pseudaelurusy przeszły przez most lądowy w miejscu obecnej cieśniny Beringa i dotarły do Ameryki Północnej, gdzie dały początek rysiom i pumom. Około 2-3 milionów lat temu, po utworzeniu się Przesmyku Panamskiego, pierwsze koty pojawiły się w Ameryce Południowej. Tu ewoluowały w izolacji, tworząc kilka gatunków niewystępujących w innych częściach świata, takich jak ocelot i kot Geoffroya. Wielkie koty - lwy, tygrysy, jaguary i lamparty - wykształciły się w Azji, a następnie migrowały do Europy i Ameryki Północnej. Ich obecne rozprzestrzenienie to tylko niewielki relikt obszarów, na których panowały kilka milionów lat temu. Co ciekawe, są przesłanki, że dalecy przodkowie dzisiejszego kota domowego ukształtowali się w Ameryce Północnej przed około 8 milionami lat i wrócili do Azji 2 miliony lat później. W przybliżeniu 3 miliony lat temu zaczęły się z nich wyodrębniać znane dziś gatunki, takie jak żbik, kot pustynny czy kot bengalski. Odrębna linia azjatycka, obejmująca manule i taraje, także odgałęziła się w tym czasie."

Autor Wiadomość
Aneta 
Administrator

Wysłany: 30 Marzec 2015, 11:00   

W numerze magazynu "Kocie Sprawy" z lutego 2013r. jest bardzo ciekawy artykuł o historii kotów str. 10-11 "Nasz magiczny przyjaciel, czyli krótka historia kota".
Poniżej kilka ciekawostek z tego artykułu:
- "Starożytni Egipcjanie uważali, że koty przynoszą szczęście, dlatego często nosili biżuterię z ich wizerunkiem" To ja muszę być bardzo szczęśliwa, bo noszę kocie bransoletki, kolczyki, broszki oraz torebkę, nie licząc koszulek z wizerunkami kota :-D
- "Koty cieszyły się w kraju faraonów tak wielką czcią i szacunkiem, że kiedy wojska perskie dowodzone przez króla Kambyzesa oblegały twierdzę Peluzium, Egipcjanie poddali się, gdyż Persowie przywiązali do swych tarcz koty."
- Po wielkiej zarazie dżumy w Europie w XIV wieku, koty stały się sprzymierzeńcami w walce z gryzoniami. "Kościół zabronił tępienia kotów pod groźbą klątwy."

Poniżej malowidło ścienne, grób/kaplica urzędnika egipskiego Nebamun

malowidło.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 742 raz(y) 14,73 KB

Odpowiedz do tematu